SevgiForum  

SevgiForum > SEVGİ FORUM GENEL > Serbest Kürsü

Etiketlenen üyelerin listesi

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 1 hafta önce
Üye No: 835
Konular: 20
Aldığı Beğeni : 115
Karizma Puanı: 2
Cankız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Cankız
Bayanlar Grubu
Red face Bozukların Efendisi
O ramazan “birgün de onlara iftara gideyim” dedim. Uzun zaman olmuştu gitmeyeli hem küçük kızını çokça seviyordum. Rabbim esirgesin çok tatlı bir kız çocuğuydu.

Ezana pek fazla birşey kalmamıştı. Yer sofrası hazırlanıyordu. Ev sahibi abla “azımızı çok'a say” dedi. Tebessümle “hele ablama sen hangi yemeği yapmışsın da kötü olmuş ki” dedim. Tabaklar dizildi, tencere geldi, çatal kaşık falan derken ezan okundu. Menüde makarna vardı. “Oooo” dedim “bugünde akşama makarna olsada yesek” diyordum. Bir iki kaşık aldım makarnadan. “Abla be bi dilim ekmek versene posetten” dedim. Biraz mahcup küçük kıza dönüp “kızım bunlar bayat çık yukarı komşudan bir ekmek alda gel” dedi.
“Ah be ablam bayat olsun ver sen yeriz ne var bunda” dedim. Dahada utanarak posetten ev fırınında yapılmış ekmeğimsi birşey çıkardı.
O an “ah ulan dilim tutulsaydıda istemeseydim o ekmeği” diye geçirdim içimden. Işte o an anlamıştım ekmek alacak paraları olmadigindan evde kendince ekmek yapmıştı. Ucundan kopardim yemeye başladım ama mübarek taş gibiydi. Belliki birkaç günlüktü.
Hiç bozuntuya vermeden “ne kadar lezzetli olmuş ellerine sağlık ablam” dedim. Kısık bir ses tonuyla “afiyet olsun” dedi demesinede. Sanki kelimeler boğazına dizilmişti.
Yemekler yendi ama öyle çıkmak olmazdı. Para bıraksam kabul etmeyecek kadar onurlu, alsa dahi eziklik hisdedecek kadar gururlu bir kadın. Napabilirim diye düşünürken küçük kız elinde bir bardak çayla içeri girdi. Annesi mutfaktan çay koyup göndermişti. Çayı aldım ve küçük kızla hepimizin bildiği o klişe muhabbete başladık. Ne olmak istiyorsun, dersler nasıl, en çok hangi dersi seviyorsun falan. Cebimde biraz bozuk para ve iki tanede beş lira vardı. Küçük kıza uzattım. Al bakalım dedim. “Bundan sonra sen bozukların efendisisin” Artık hergün iftara yakın evlerinin önünden geçiyordum. Gelmeden önce bir kac yerden yüklüce bozuk para olsun diye bir kac birsey alıp öyle geliyordum. Arefe günü yine geçerken bu kez kafaya koymuştum ne olursa olsun bugün daha çok para verecektim. Hem önü bayram çocuğada birşeyler lazım olurdu. Annesinin o bayram çocuğuna birşeyler alamamanin hüznünü yaşamasınada gönlüm elvermiyordu. Eve yaklaştım ama küçük kız yoktu ortalıkta. Biraz bekledim “nasılsa buralardadır” dedim. Bayağı bi zaman geçti ama kız ortalıkta yoktu. Canım sıkkın bir şekilde evin önünden ayrılırken daha yirmi metre geçmeden arkadan bir ses “amcaaa” diye seslendi. Küçük kız gelmişti. Elleri arkasındaydı ve birşey sakladığı belliydi. Eğilip öptüm “naber bozuklarin efendisi” dedim. “Bende seni bekliyordum amca” deyince hayrolsun inşallah dedim. Arkasından bir çikolata çıkarıp “bak sana iftarlık aldım” deyince tutamadım gözyaşlarımı ama bellide etmemeliydim. “Ooooooo bu ne güzel bir sürpriz yaaaa, daha öncede bana hiç kimse iftarlık almamıştı” dedim ve sıkıca sarıldım. Elinden tutup annesinin yanına gittik. Annesi yine iftar telasindaydi. Abla bak bana iftarlık almış bozuklarin efendisi dedim. “Eeee şimdi o da güzel bir hediyeyi haketti degil mi?” Bizde akşam ona bir hediye alalım o vakit. Annesinden müsadealdım ve küçük kızla beraber çarşıya çıktık. Iste dedim iste. Bugün ne istersen onu alacam sana. Sen bana koskocaman bir iftarlık almışsın bu yüzden sende ne istersen onu alacaz. Istediği herşeyi aldım. Aldığım herşeyin para üstü o gün bozuk olarak alındı ve her para üstü alındığında “aaaaa abisi ayıp ediyorsun. Burda koskoca BOZUKLARIN EFENDISI dururken bana para üstü vermeniz çok ayıp” şakası yapıldı. O nun ise verdiği tepkiye her defasında hayran kaldım.

“Evet abi BOZUKLARIN EFENDİSİ benim”

1 hafta önce
Pirizma
Banned

Profil Bilgileri
Üye No: 8639
Konular: 3
Aldığı Beğeni: 32
Rep Puanı: 1
Online / Ofline
Pirizma isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yani iyi niyet ile olsa bile insanlara lakap takılması ne kadar doğru bilemiyorum.Ayni durumda ben olsam ve bana böyle dense hoşuma gitmezdi açıkçası.Birde herkesin içinde bunu demesi ne bileyim.Sonucta iyilik yapacaksak bir elin verdiğini öbür el görmemeli diye düşünüyorum.Arada bir hediye babında bişey almak/vermek başka tabi.Allah'tan gelen ne güzel minnettsiz,zahmetsiz,tohmetsiz...İnsanlar belki birgun minnet ederde Allah hiç bişey demiyor.Kafır ya da müslüman veriyor rızkı.Zaten insanlar kazandıkları üzerindeki Allah'ın hakkını verseler kimse aç kalmaz.

''İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı tarafına çevirmeniz değildir. Asıl iyilik, o kimsenin yaptığıdır ki, Allah’a, ahiret gününe, meleklere, kitaplara, peygamberlere inanır. (Allah’ın rızasını gözeterek) yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, dilenenlere ve kölelere sevdiği maldan harcar, namaz kılar, zekât verir. Antlaşma yaptığı zaman sözlerini yerine getirir. Sıkıntı, hastalık ve savaş zamanlarında sabreder. İşte doğru olanlar, bu vasıfları taşıyanlardır. Müttakîler ancak onlardır!” (el-Bakara, 177)

Bu arada kişi lakabını seviyorsa/rahatsiz etmiyirsa/alaycı degilse o başka tabi.Ama ''bozuklarin efendisi'' ne bileyim hoş değil gibi duruyor.
5 Gün önce
Cankız
Bayanlar Grubu

Profil Bilgileri
Üye No: 835
Konular: 20
Aldığı Beğeni: 115
Rep Puanı: 2
Online / Ofline
Cankız isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Bazı şeyler bakış açısına göre değişir,yazdıklarınızı okuyunca size hak vermemek mümkün değil fakat burada lakap yok bana göre,sıfat desek daha doğru ve kesinlikle iyi niyet var.

Teşekkür ediyorum bu uzun yorum için.

5 Gün önce
masumNdarem
Üye

masumNdarem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Profil Bilgileri
Üye No: 8627
Konular: 0
Aldığı Beğeni: 147
Online / Ofline
masumNdarem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hikaye çok güzel
ayrıca lakap takılma olarak görmüyorum zira lakap olarak kabul etsek dahi oldukça sevimli bir lakap
biz insanlar niyete bakmaktansa görünene bakmayı seçiyoruz hep
tabiki bir elin verdiğini diğer el görmemeli
ama bunda gerçekten eli anlıyorsak o başka

İçimde şefini kaybeden bir orkestranın hüznü var, dışımda charlie chaplin gülüşü..
5 Gün önce
leyli hilal

leyli hilal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Profil Bilgileri
Üye No: 46
Konular: 192
Aldığı Beğeni: 668
Rep Puanı: 116
Online / Ofline
leyli hilal isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Çok manidâr bir hikayeydi.etkilendim..hikayeden anladiğım şeyler bana göre bunlar oldu..karşılıklı saygı,sevgi,hoşgörü ve anlayış..nede güzel anlaşıyorlarmış ikili

Teşekkür ederim güzel paylaşım için
5 Gün önce
SAHRA
Gönül hanesinden nağmeler

SAHRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Profil Bilgileri
Üye No: 1639
Konular: 690
Aldığı Beğeni: 2237
Rep Puanı: 404
Online / Ofline
SAHRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır

İnce bir dokunuşla küçük kızın kalbini kazanma ve annesinin sabrına şükrüne bir nevi mükafat olmuş...
Amaç kazanmak araç sadece vesiledir...
güzeldi teşekkür ederim

Değerli olan insanların gönülleri dağların zirvesi gibidir,
Ulaşmaya kalkma erişemezsin...

SAHRA

5 Gün önce
Pirizma
Banned

Profil Bilgileri
Üye No: 8639
Konular: 3
Aldığı Beğeni: 32
Online / Ofline
Pirizma isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alıntı: masumNdarem
hikaye çok güzel
ayrıca lakap takılma olarak görmüyorum zira lakap olarak kabul etsek dahi oldukça sevimli bir lakap
biz insanlar niyete bakmaktansa görünene bakmayı seçiyoruz hep
tabiki bir elin verdiğini diğer el görmemeli
ama bunda gerçekten eli anlıyorsak o başka

Haklısın kardeşim kişiden kişiye veya bakış açısına göre değişir.Cankiz da öyle demis.Ben şimdi neden öyle yazdım, çünkü ; o durumda ben olsam ve biri bana öyle dese zoruma giderdi.Kendimi ezik hissederdim.Lakin bundan memnun olabilecek çocuklar da olabilir.Bilinmez...Belki çocuk olsam hoşuma gider miydi? Gitmez miydi? orasıda meçhul ama insan 7 sinde ne ise 70 inde de odur demişler.Buyuk ihtimalle gitmezdi.

Ama tabi önemli olan yazı da verilmek istenen mesajdır.Onemli olanda o mesaj zaten.Cankiz in anlatmaya çalıştığı gibi duyarlı olabilse varlık sahipleri dünya daha güzel olurdu.Ama iste maalesef böyle duyarlı insanlar pek fazla değil . Sonra ettiği yardımı yüze vuran mi dersin,altında başka menfaat arayan mi dersin vs. bu yüzden bu işler gizli olsa daha makbul diye düşündügumden öyle yazmıştim.Aslinda bu konu çok derin yaa.. düşündükçe birçok dala budaga dökülüyor.Herneyse sonuç itibariyle yazı Cankiza mi ait bilmem ama okuduktan sora insanı düşündüren/duygulandiran kişiyi birkaç dakika da olsa kendi iç dünyası ile muhasebeye sevk eden duygusal bir yazı olmuş.

Etiketler
bozuklarin, efendisi

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Seçenekler