SevgiForum.NET  Hatib bin Ebi Beltea (r.a.)


Go Back   SevgiForum.NET > > >


Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
  #1  
Alt 12.05.2015
acrophobia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 11.10.2014
Üye No: 6571
Mesajlar: 223
Aldığı Beğeni : 7
Karizma Puanı: 18
acrophobia isimli Üye şimdilik offline konumundadır
acrophobia
Üye
Standart Hatib bin Ebi Beltea (r.a.)
Selamun Aleyküm.

Hz.Hatib,Hicret’den önce Müslüman oldu.Medine’ye hicret etti.Müşriklerle yapılan ilk savaş olan Bedir harbine katıldı.Büyük kahramanlıklar gösterdi.
İlahi iltifata mazhar oldu.Uhud savaşında da büyük kahramanlık örnekleri sergiledi.

Bir ara ’’Resululah öldürüldü ’’ diye bir ses duydu.Hemen Peygamberimizi aramaya koyuldu.Nihayet onu buldu.
Peyagamberimizin mübarek yüzü yaralanmıştı.’’Kim yaptı bunu ?’’ diye sordu.

Resululllah(A.S.m.)’’Utbe bin Ebi Vakkas’’ buyurdu.Hz.Hatib ne tarafa gittiğini sordu.Peygamberimizin işareti üzerine de onun gittiği tarafa gitti.
Sonunda yetişip yakaladı.Başını kesti ve Resulullah’a getirdi.Peygamberimiz bu kahraman sahabisini takdir etti:

’’Allah senden razı olsun. Allah senden razı olsun.’’ diyerek duada bulundu. ( 1 )

Hendek,Rıdvan Biatı,Hudeybiye Anlaşmasında da bulunan Hatib (r.a.) Peygamberimizle birlikte bütün önemli savaşlara katıldı.
Hz.Hatib,Peygamberimize büyük bir sevgiyle bağlıydı.Onun uğrunda yapmayacaği fedakarlık yoktu.Her emrine kayıtsız itaat ederdi.

Resulullah’ın yapılmasını istediği bir hizmete herkesten evvel o talip olurdu.
Hicret’in 7.yılıydı...Peygamberimiz birçok hükümdara elçiler gönderip onları İslam’a davet etmişti.Mısır hükümdarı Mukavkıs’a da bir elçi göndermek istiyorudu.Sonra da sahabilere hitaben;

’’Ey insanlar,sevabını Allah’tan almak üzere bu mektubu Mısır hükümdarınıa hanginiz görütürürsünüz.’’ buyurdu.


Hatib bin Ebi Beltea da ordaydı.Hemen ayağa kalktı.’’Ya Resulullah,ben götürürüm dedi.’’ Peygamberimiz,Hz.Hatib’in davete icabet etmesine çok memnun oldu. ona şöyle duada bulundu:

’’Ey Hatib,Allah bu vazifeyi sana mübarek kılsın.’’

Hz.Hatib Mektubu aldı,Peygamberimizle ve sahabilerle vedalaştıktan sonra evine geldi.Hazırlığını tamamladı,ailesiyle vedalaştı,vakit geçirmeden yola çıktı.Hatib(r.a.) güzel konuşan,meselesini iyi anlatan bir sahabi ve ayrıca iyi bir şairdi.

Şimdi bu kabileyetini,bir hükümdarı İslamiyet’e davet ederken kullanacaktı.Yol boyunca neler anlatabileceğini nasıl haraket edeceğini düşündü.
Uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra Mısır’a vardı.Fakat Mukavkıs’ı bulamadı.İskenderiye’ye gitti.Fazla bekletilmeden hükümdarın huzuruna çıktı.

Hükümdar mektubu açtı,okutturdu,Mektupda şunlar yazoyordu:

’’Bismillahirrahmanirrahim.Allah’ın kulu ve Resulü Muhammed’den Kıptilerin büyüğü Mukavkıs’a.

’’Selam,hidayete uyan ve doğru yolda olanlara olsun.Seni İslam’a davet ediyorum.Müslüman ol ki,selameti bulasın,Allah’ın iki kat mükafatına nail olasın.Eğer davetimi kabul etmezsen Kıptelerin günahı senin boynun olsun.

’De ki; Ey Kitap Ehli olan Yahudi ve Hristiyanlar!Sizinle bizim aramızda müşterek olan bir söze gelin:Allah’tan başkasına ibadet etmeyelim.O’na hiçbirşey ortak koşmayalım.Allah’ı bırakıp da birbirimizi rab edinmeyelim’Eğer onlar yüz çevirirse,sizde diyin ki,Şahit olun biz Müslümanlarız.’’ ( Al-i İmran Suresi.64 )

Mektubun okunması tamamlanınca Mukavkıs,Hz.Hatib’e sorular sordu.Bunlardan birtanes şöyleydi.
’’O gerçekten peygamberse,kendsibi öz yurdundan çıkarıp başka bir yere sığınmak zorunda kalan kavmine neden beddua etmedi.’’


Hz.Hatib’in bu suala cevabı susturucuydu.Şöyle dedi.

’’Sen Hz.İsa’nın peygamber olduğunu kabul ediyorsun değil mi?O gerçek bir peygamber olduğuna göre,kavmi kendisini asmak istediği zaman,Allah onu semaya kaldırıp yükselteceğine,kavminin helak edilmesi için Allah’a dua etseydi olmaz mıydı?’’

Mukavkıs bu cevap karşısında Hz.Hatib’i takdir etmekten kendini alamadı.

’’Sen bir hakimsin,yerli yerinde konuşuyorsun.Hakim ve yerli yerinde konuşan birinin de yanından geliyorsun.’’ dedi.Sonra da sullarına cevap istedi.

’’Muhammed insanları nelere davet ediyor.’’

’’Yalnız Allah’a ibadet etmeye,beş vakit namaz kılmaya,Ramazan ayında oruç tutmaya,haccetmeye,verilen sözü yerine getirmeye,ölmüş hayvan eti ve kan yememeye davet ediyor.’’

’’Onun şekil ve şemalini bana tarif et.’’


Hz.Hatib,Peygamberimizin fiziki yapısını biraz tarif etti. Sözünü tamamladığında Mukavkıs,’’Anlatmadığın bazı şeyler kaldı.Onun gözlerinde birazcık kırmızılık,sırtında peygamberlik mührü var.Kendisi merkebe biner,harmani giyer.Onu amcası ve amcaoğulları korur.’’ dedi.Hz.Hatib ’’Evet bunlar da onun sıfatlardır.’’ deyince sözlerine şöyle devam etti.

’’Ben İsa’dan sonra bir peygamber daha göndirleceğini biliyordum.Fakat onun Şam’dan çıkacağını sanıyordum!Çünkü daha önce ki peygamberler hep oaradan çıkmıştı.Bununla beraber,Son Peygamber’in sertlik,darlık ve yoksulluk ülkesi olan Arabistan’dan çıkacağını,kitaplarda okumuştum.Bizim vasfını Allah’ın Kitabında yazılı bulduğunuz Son Peygamber’in gönderilme vakti,tam bu zamandır.

’’Biz O’nun vasfını,’İki kız kardeşi bir nikah altında birleştirmez.Hediyeyi kabul eder,sadakayı kabul etmez,fakirlerle oturup kalka.’ diye de kitaplarda yazıı bulmuştuk.Evet, O Peygamber,ülkelere hakim olacak.Kendisinden sonra arkadaşları buralara kadar gelip fethedecekler.Bunları biliyorum.Fakat ona uymak konusunda halk beni dinlemez.Saltanatımdan ayrılmayı da göze alamam,bu hususta çok cimriyimdir.Ben halkıma bundan ne bir kelime bahsederim,ne de konuşmamı bildiririm.’’

Hz.Hatib,Mukavkıs’ın hakikatlari bildiği buna rağmen saltanıtının elinden çıkacağından korkup iman etmeye yanaşmadığını görünce üzüldü.
Son olarak Mukavkıs’a son derece tesirli bazı tavsiyeler bulundu:

’’Senden önce geçenlerden birisi bu topraklarda kendisinin büük rab olduğunu iddia etmiş ve ’Ben siizn yüce rabbinizim.’ diye bağırmıştı.Sen başkalarından ibret al,fakat kendin başkalarına ibret olma.’’

Daha birçok şey söyledi.Fakat Mukavkıs’ı ikna edemedi.Çünkü onun gözünü saltanat bürümüştü.
Mukavkıs,orada kaldığı müddetçe Hz.Hatib’e ikramda bulundu.Güzel bir şekilde onu ağırladı.Peygamberimize hitabende bir mektup yazdı.Bir haylide hediye gönderdi.Gönderdiği hediyeler arasında,Peygamber Efendimizin hanımlarından olma şerefine ermiş bulunan Hz.Mariye’de bulunmaktaydı.

Uzun bir yolculuktan sonra Hz.Hatib,Medine’ye ulaştı.Hediyeleri Peygamberimize takdim etti.Mukavkıs ile aralarında geçen konuşmaları nakletti.
Peygamberimiz Mukavkıs hakkında:

’’Kötü adam!Saltanatına kıyamadı.Esirgediği saltanatı kendisine kalmayacak.’’ buyurdu ( 2 )

Hz.Hatib,bu kadar güzel hizmetlerinin yanında Hicret’in 10.yılında büyük bir hata yapmıştı.Şöyle ki;

Peygamberimiz (A.S.m.),Mekke2nin fethi için büyük bir ordu hazırlıyordu.Fakat seferin nereye yapılacağını gizli tutuyordu.
Hatib’in(r.a.) Mekke’de yakınları vardı.Onlara olan şefkat ve merhameti sebebiyle,Peygamberimizin gizli tuttuğu bu sefer haberini bir mektup yazarak Mekke’ye ulaştırdı.

Fakat Peygamberimiz bunu vahiy yoluyla bunu haber aldı.Hemen Hz.Ali ve Hz.Zübeyr bin Avvam’ı (r.a.) yanına çağırdı ve :

’’Acele haraket ediniz,falan yere vardığınızda,orada yanında bir mektup bulunan hayvan üzerine binmiş bir kadın bulacaksınız.Mektubu ondan alınız ve bana getiriniz.’’ diye emretti.


Busahabiler denileni yaptılar.mektubu alıp Resulullah’a getirdiler.Bunun üzerine sahabiler.
’’Ya Resulullah,Hatib,Allah ve Resulü’ne hainlik etmiştir.’’ diyerek cezalandırılmasını istediler.

Hatta öldürülmesini bile teklif eden oldu.Peygamberimiz Hz.Hatib’i yanına çağırttı.Mektubu gösterdi ve ’’Bunu tanıdın mı’’ diye sordu.
Hatib(r.a.) evet tanıdım diyince,Resulullah (A.S.m)bunun niçin yaptığını sordu. Hatip cevap verdi:

’’Ya Resulullah,bu husuta hakkımda hüküm vermekte acele etme!Ben Kureyşli değilim.Onların arasına başka yerden geldim.Şu anda çoluk cocuğum onların arasında bulunuyor.Diğer sahabilerin Mekke’de ailelerini ve mallarını koruyacak akrabası var,benim ise yoktur.Ben bunu,onlara bir iyilik yapayım,kendilerini minnet altında bırakayım da orada bulunan ev halkımı korusunlar diye yaptım.Yoksa bunu dinimden döndüğüm,Müslüman olduktan sonra küfre saptığım için yapmış değilim..Ya Resulullah,vAllahi ben Allah ve Resulü’ne iman ettim ve dinimi de asla değiştirmedim.Ben Müslüman olduğum günden beri Allah hakkında hiçbir şüpheye düşmedim.Müşriklerden ayrıldığım günden beri kendilerine de hiçbir sevgi beslemedim.Ben iyi biliyorum ki,Cenab-ı Hakk’ın onlara vereceği azaba karşı benim mektubum kendilerine karşı hiçbir fayda sağlamayacak gelecek azaptan onları kurtarmayacak.’’


Peygamberimiz onu dinledikten sonra Ashabına:

’’O doğru söyledi.Bunun hakkında hayırdan başka bir şey söylemeyiniz.’’ buyurdu.

Öldürmek isteyenlere de karşı da:


’’O Bedir Harbinde bulunmuştur.Bedir savaşında bulunmuş birisini nasıl öldürürsün?Ne biliyorsun?Belki de Allah,Bedir savaşına katılanlara’Siz istediğinizi yapınız.Ben sizi bağışladım’buyurmuştur.’’ dedi ( 3 )


Hemen sonra da bununla ilgili ayet-i kerime nazil oldu.Cenab-ı Hakk da,Hz.Hatib’in mümin olduğuna ve ihanet etmediğine şahitlik ediyordu. ( 4 )

Artık sahabilerin Hz.Hatib’e karşı hiçbir kötü zanları kalmadı.Eserlerinde be hadiseye yer veren alimler de bunu onu suçlamak için değil,Allah ve Resulü’ne olan bağlılığını göstermek maksadıyla naklettiler.

Hz.Hatib,Hz.Ebu Bekir devrinde de Mısır’a elçi olarak gönderildi.Mukavkıs’la bir anlaşma imzaladı.Hz.Ömer devrinde Mısır’ın fethine kadar bu anlaşma maddeleri geçerli oldu.

Hatib(r.a.) Hicret’in 30.yılında Hz.Omsan’nın hilafeti devrinde Medine’de vefat etti.Cenaze namazını Hz.Osman kıldırdı.

Allah ondan razı olsun.


Kaynak:
1. Müstedrek, 3:300-301
2. İnsanü’l-Uyün, 3:295-300; Tabakat, 1:260; el-bidaye 4:272
3. Müsned 1:79-80 105;İnsanü’l-Uyün 3:11-12
4. Mümhtehine Suresi 1-9

Alıntı ile Cevapla
12.05.2015
  #2
KardelenGüL
Hatib bin Ebi Beltea (r.a.)
 
KardelenGüL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Profil Bilgileri
Kayıt Tarihi: 30.12.2012
Üye No: 64
Mesajlar: 5.625
Aldığı Beğeni: 1947
Rep Puanı: 4882
Online / Ofline :
KardelenGüL isimli Üye şimdilik offline konumundadırAllah razı olsun.emeğine sağlık kardeşim. çok güzel bir paylaşım
  Alıntı ile Cevapla
12.05.2015
  #3
AsyA
Üye
 
AsyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Profil Bilgileri
Kayıt Tarihi: 17.12.2013
Üye No: 3972
Yaş: 32
Mesajlar: 1.638
Aldığı Beğeni: 36
Rep Puanı: 138
Online / Ofline :
AsyA isimli Üye şimdilik offline konumundadırAmin. Allah sendende razi olsun Allah seni hayirla mukafatlandirsin.
  Alıntı ile Cevapla
12.05.2015
  #4
acrophobia
Üye
 
acrophobia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Profil Bilgileri
Kayıt Tarihi: 11.10.2014
Üye No: 6571
Yaş: 30
Mesajlar: 223
Aldığı Beğeni: 7
Rep Puanı: 18
Online / Ofline :
acrophobia isimli Üye şimdilik offline konumundadırAmin Ecmain insaAllah.
  Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
beltea, bin, ebî, hatib


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 11:49.Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.SevgiForum

Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sevgi Dolu Bir Forum