SevgiForum.NET  Rabia

Go Back   SevgiForum.NET > >

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
  #1  
Alt 10.09.2019
Üyelik tarihi: 06.09.2019
Üye No: 9078
Mesajlar: 81
Aldığı Beğeni : 157
Karizma Puanı: 133
Güneyli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Güneyli
Banned
Standart Rabia
Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir.
Öyle sanıldığı gibi mübarek ve anlamlı bir isim değildir.
Çünkü Arap kültüründe, kız çocukları insandan sayılmadığı için, kızı olanlar isim vermez numara verirlerdi.

Vahide isim değildi, birinci demekti. İlk doğan kıza verilen numaraydı.
Saniye ikinci demekti, ikinci kızı olana verilen numaraydı.
Selase ve Bite isimleri üçüncü demekti, üçüncü doğan kızlara verilen numaraydı.
Rabia da dördüncü demekti, dördüncü doğan kıza verilen numaraydı.
Bizimkilerde Rabia’yı çok mübarek ve çok dini içerikli bir isim zannederler, bilmiyorlar ki Araplar, insandan saymadığı ve isim vermeye lüzum görmediği kız çocuklarına işte böyle numara takarlardı, tıpkı otomobillere takılan plakalar gibi.!

Dünya kurulduğundan beri kız çocuklarını, diri diri toprağa gömen kültüre sahip tek millet Araplardı.
Bunun esas sebebi ise, tefecilik yapan, fahiş faizlerle verdikleri paraları ödeyemeyen kişilerin kızlarına, karılarına el koyup pazarlayan insafsız ve ahlaksız, Arap egemenlerinin eline düşmesinden korkan Araplar, yeni doğan kız çocuklarını diri diri toprağa gömerek bu akıbetten koruduklarını zannederlerdi..

Peki o çağlarda Türk’ler nasıldı?
Türk’ler kız çocuklarına, hatunlarına değer veren, onları önemseyen, insan yerine koyan, komutanlar ve hakanlar gibi yetiştiren tek tanrılı dine mensup bir milletti.
Ve insan hakları açısından da çağdaş kültürün örneklerini vermiş önder uluslardandı.

Eski Türkçe’de “namus” sözcüğü yoktu çünkü namussuzluk nedir bilmezlerdi!

Türk geleneğinde kadın arkadaştı, kadın anneydi, kadın sevgiliydi, tek başına bir devletti.

Kadın dövmek maalesef Türklerin Arap kültürüyle tanıştıktan sonra başlayan bir olaydır.
Eski Türk kültüründe, örfünde kadın her zaman el üstünde tutulurdu.
Tarihe geçmiş Cengizhan’ın eşi için söylediği
“Ben sizin han’ınızım, bu da benim han’ım” sözleriyle dilimize yerleşen “hanım” kelimesi de bunu göstermektedir!
Yani KADIN EVİN HANIYDI,

Mustafa Durmuş’ un Tomris’ten Rabiya’a adlı kitabından..

Alıntı ile Cevapla
11.09.2019
  #2
Muallem.
Rabia
Ayın Yıldız Üyesi

 
Muallem. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Profil Bilgileri
Kayıt Tarihi: 27.07.2019
Üye No: 9065
Mesajlar: 752
Aldığı Beğeni: 1800
Rep Puanı: 11894
Online / Ofline :
Muallem. isimli Üye şimdilik offline konumundadırCüverriye binti haris, Halide binti Esved, Erva binti Abdülmüttalip, Amine, Zeyneb, Hatice, Fatıma, Halime , Sümmeyye, Zinnire, Berire,( bu saydıklarım sahabe hanım isimleri. devri hazırın isimlerinden alınmamış isimlerdir. ) ... uzun omasın dıye kısa kestiğim daha nice arap bayan isimler var. devri sabıkta Bu isimlerin varlığı , Arapların HEPSİ bayanları kıymetli görmedikleri için kız çocuklarına isim koymak yerine '' rakamlarla doğum sıralarını belirliyorlar '' şeklindeki düşüncenizi çürütüyor.
Yazarımızın bunu kaçırmış olmma ihtimalini düşünmek safdillik olur. Ne öyle konuşan bir dilimiz, Ne de bu sözede oturulan bir ilimiz var. Zira kasti bir karalamanın rengi buradan bakıldığında çok kolay görülüyor. Madem ki yazarımız bizi fikrine davet eder, biz de onun elinden tutarak doğrulara aşık sözümüz ve hakikatbin efkarımızla ona bir cevab-ı red verelim...


İnsan denilen özel varlık Dünya şehrini şenlendirmeye başladığı ilk dönemlerinden itibaren özel bir varlık olduğunu hem kendi aralarında hem de şehrin öteki sakinlerine hissettirmeye başlamıştı.
Kimi zaman kabil olup kardeşini katl etmiş,
kimi zaman Harun olup kardeşine(Musa ) yaver olmuştu.
Kimi zaman canından bir canı utanç vesilesi sayıp diri diri gömmüş,
Kimi zaman babasının annesi ( Hz. Muhammedin kızı fatımasına hitabı ) hitabı ile şerefin
omuzlarında taşınmış.
Kimi zaman Hz Ömer olmuş, Fethettiği yerlerdeki kadınların çocukların yaşlıların ve teslim
olanların can güvenliği olmuş,
Kimi zaman firavun olup bir rüyadan korkmuş o yıl doğan tüm erkek çocukları kılıçtan
geçirmiş.
Kimi zaman cengiz olmuş, devrin insanlığına medeniyet ve sanatı öğreten Bağdat'ı ve kütüphanelerini yakmış , İslamın Halifesini bir çuvala koyup atların ayakları altında ezdirerek öldürtmekle İslama olan düşmanlığını ilan etmekle zamanın deccalı olduğunu mahsunların kanlarını dökerek göstermiş. Öyle ki işgal ettiği yerlerde hiç bir insana yaşam hakkı tanımayıp, bu şekil ile dünya nufusunun % 11 'ini yok eden zalim olarak tarih sayfalarında yerini almış.
Sanki bu iki farklı tip insanlar halleri ile
'' wema haleknel insane fi ahseni tekwim '', '' Sümme redednahu esfele safilin '' ( İnsanı en güzel surette yarattık. Sonra düşüklerin en düşüğüne attık ) ayetlerine cismanı birer masadak olmuş.

Değerli arkadaşlarım bunları tek tek sizlere anlatacak değilim. Takdir edersiniz ki okumaya vakit ayırmak kolay olsa da , yazmak biraz daha fazla vakit alıyor. Bunun için konu ile alakalı bölümü geçmek , iki satır da ondan bahs etmek isterim nacizane.

Yazarımızın da belirttiği gibi insanın insanlık duygularını yok eden bir adeti ciğersuz vardı arap yarımadasında. Takdir edersiniz ki İnsani duyguların yok olduğu bir yerde her türlü zülüm ve zülümat en geçerli akçe olur. İşte öyle bir hal vardı devri sabıkta. Kız evlatları utanç vesilesi sayılıyordu bu müteasıp ve vahşi toplumda. yüzsüz yüzlerini temizlemek yolu olarak seçmişlerdi evladlarını diri diri gömmeyi. Bu halleri onların ve sair insanların içinde bulundukları karanlık hayatı anlamak açısında yeterli bir örnektir.

Bu insanlık dışı adetleri Vahyin inzali,
Efendimizin Peygamberliğinin ilanı,
İslamiyetin dünya şehrinin üzerine bir güneç gibi doğması ile bir daha doğmamak üzere yok oldu. Efendimiz Hz. MUhammed (asv ) in getirdiği din ile başta arap yarım adası olmak üzere, kainat çapında bir matem yeri olan dünya aydınlandı, kendini okudu insanlık. nihayeti olmayan bir surur ve şerefe nail oldu bu kervana katılanlar. '' we kerremna beni adem ''.

Vahyın ışığı ile aydınlanan sahabeler dünyanın her yerine tebliğ için dağıldılar. Gittikleri yerlerde
ışık oldular
Nur oldular,
Huzur oldular.
Nasibi olan basiretli gönüller kapandıkları yerden doğruldular. Vahyin Nuru günden güne parladı, dağılan İnsanlığı toparladı. Fıtratları temiz olan milletler gibi, Türk milleti de bu davete müstağni kalmadı. Efendimizin sancağı altına girip İslamın bahadır bir evladı oldu. Yıllar yılı, asırlar boyu İslamın Nuruna baş koydu. İslamiyete uymayan tüm adet ve alışkanlıklarını terk edip tüm mevcudiyeti ile İmana İslama ram oldu. Özel mi özel bir sena-i Resulullah olan '' İstanbul elbette feth edilecek. Onu feth eden komutan ne güzel komutandır. Onu fetheden asker ne güzel askerdir. ''
Millet olarak tüm hallerimiz ile islama mal olduk elhamdulillah. İslama bayrak olmuş isimleri isimlerimize taşıdık. Ahlakları ile ahlaklanmak için duadar olduk. Mehmetler, Ahmetler, Aliler, Hasanlar, Hüseyinler, Haticeler, Fatmalar, Zeynepler, Elifler , Aişeler, Sümeyyeler, Rabialar ve daha nicesi olduk...

Rabia demişken ;
Bizim için Çok özel bir isim. Yaşam ve kalitesi ile Kadın evliyalar arasında yerini en güzel bir şekilde almış Rabia'tul adeviyemiz var. Rabialarımız var. Onların isimlerini evlatlarımıza isim olarak koymak, ahlaklarını yaşantılarını neslimize anlatmak borcumuz var bizim. Bunlar bizim kutsallarımızın bayraklaşmış halleri.
Rabialar İslamiyete hizmetleri itibari ile bizimkutsallarımız. Onlara benzemek sizler için cefa , Ama asla unutmayın bizim için vefa. Vesselam...

Muallem.
  Alıntı ile Cevapla
12.09.2019
  #3
Sahra
Gözlerin anlattığı cümleyi suskunlar dinler.
Rabia
 
Sahra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Profil Bilgileri
Kayıt Tarihi: 10.09.2013
Üye No: 1639
Mesajlar: 11.009
Aldığı Beğeni: 12545
Rep Puanı: 17395
Online / Ofline :
Sahra isimli Üye şuanda  online konumundadırİnsanlar çocuklarına Rabia ismini koyarken dördüncü çocuk niyetiyle mi koyuyorlar yoksa Hz.Rabia-tül Adeviyye den mi etkilenerek koyuyorlar...Bakış açıları aklın idrakini açmalı..
  Alıntı ile Cevapla
12.09.2019
  #4
tabib-i yeryüzü
Bayan Üye
 
tabib-i yeryüzü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Profil Bilgileri
Kayıt Tarihi: 28.01.2019
Üye No: 8889
Mesajlar: 485
Aldığı Beğeni: 950
Rep Puanı: 1104
Online / Ofline :
tabib-i yeryüzü isimli Üye şimdilik offline konumundadırKızları diri diri gömmek İslamiyet öncesi Araplarda vardı doğru bundan kaç yüzyıl önce. Hani yazar dünya üzerinde kızları diri diri toprağa gömen tek millet Araplardi demiş. Şöyle bir şey var bunu gözden çıkaramayiz günümüzde eşi ölen kadınları eşiyle birlikte diri diri yakan toplumlar var, yeni doğan kız çocuklarını damdan atıp yaşayıp yaşamadığına göre seçen toplumlar var. Böyle canice adetler günümüzde yaşanıyor. Araplar İslamiyetten önce Cahiliye Devrinde yaşıyordu doğru fakat İslamiyetten sonra bütün bu adetler kalktı. Türkler de Araplarla müslümanken tanıştı yani bu tür adetlerle bağdaştirmak onların Araplarla tanışmasından dolayı değildir.
  Alıntı ile Cevapla
13.09.2019
  #5
sükutu-ezber
Hüzün sarısı
Rabia
 
sükutu-ezber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Profil Bilgileri
Kayıt Tarihi: 13.12.2016
Üye No: 8445
Mesajlar: 2.162
Aldığı Beğeni: 2831
Rep Puanı: 4837
Online / Ofline :
sükutu-ezber isimli Üye şuanda  online konumundadırŞükürler olsun ki İslam geldikten sonra kızların öldürülmesi yasaklandı, İslam kızlara büyük önem vermiştir,, hatta Peygamber Efendimizin sav çocukları hepsi kızdı ve tek sille vurulmuşluğu görülmemiştir ve zira Hz. Hatice validemiz olsun ve diğer ellerine tek tokat vurduğu görülmemiştir,, örnek insan yaşayarak örnek olur söyleyerek değil,,,

İslam katiyetle şiddetli yasaklamıştır,,

Hatta Rabbimizin bir çok ayeti vardır cahiliye devrinde kızları diri gömenler için,,,, ceza uygulanacağını belirtmiştir,,

Tekvir süresi
8,9. Diri diri gömülen kız çocuğunun, hangi günahtan ötürü öldürüldüğü sorulduğu zaman

"Ortak koştukları şeyler, müşriklerden çoğuna çocuklarını öldürmeyi süslü gösterirdi." (En'âm, 6/137)

Maalesef ki.. Günümüzde kadına kız çocuklarına ayrı bir şiddet vardır gerek Türkiyemiz de gerek dünya da örnekleri acı bir şekilde görüyoruz,,,,
  Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 16:07.Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.


SevgiForum

Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sevgi Dolu Bir Forum