Go Back   SevgiForum.NET > İSLAM > Aile Hayatı
      #1  
Alt 27.03.2020
ALi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05.01.2018
Üye No: 8740
Mesajlar: 4.158
Likes : 856
Karizma Puanı: 18700
ALi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ALi
La Edri
Standart Erkek Ve Kadinin Karşilikli Hak Ve Vazifeleri
ERKEK VE KADININ KARŞILIKLI HAK VE VAZiFELERi

Kocanin, Karisi Üzerindeki Haklari

1.iffetini korumasi, zinaya ve zinayi teşvik edici şeylere tevessül etmemesi.
2.Evine, kocasinin izin verdiklerinden başkasini almamasi.
3.Haram istekleri dişinda kocasina itaat etmesi.
4.Kocasinin cinsi arzusunu reddetmemesi.
5.Kocasinin gözünü haramdan sakinabilmesi icin kocasina karşi süslenmesi. Malesef bugün, pek cok kadin, dişari cikarken süslenip ev icinde alalede giyinmektedir.
6.Kocasina karşi nankörlük etmemesi.
7.Evini, kocasindan izinsiz terketmemesi.
8.Ev işlerini ihmal etmemesi.
9.Kocasindan maddi bir şey isterken, onun maddi durumunu göz önünde bulundurmasi.
10.Asli görevi olan cocuklarin terbeyesi konusuna gereken önemi vermesi.
11.Kocasinin malini carcur etmemesi. Ancak makul miktarda harcama yapabilir ve sadaka verebilir.
12.Kocasi sefere cikarken onu da götürmek isterse, beraberinde gitmesi.
13.Kocasi istemedigi zaman nafile oruc tutmamasi. Cünkü oruclu oldugu bu günde kocasinin cinsi bir istegi olabilir. Ancak farz olan oruc icin böyle bir izin gerekmez.
14.Gerek ev temizligi ve gerekse vucut temizligine dikkat etmesi gerekir. Cünkü pislik, nefret uyandirir.

Kadinin, Kocasi Üzerindeki Haklari

1.Mehir. Bunun miktari, kocanin maddi durumuna ve o bölgenin örfüne göre degişir.
2.Barinma, yeme-icme ve giyinme gibi tabii ihtiyaclarinin karşilanmasi. Bunlar da kocanin maddi durumuna göre takdir olunur.
3.Sosyal ve kültürel cevreden mahrum birakilmamasi. İslami ölcüler dairesinde olmak şarti ile kültürel faaliyetler, komşuluk ilişkileri, ilim tahsili gibi konularda kendisine kisitlama getirilmemesi, imkan saglanmasi.
4.Siniri nasslarda tesbit edilen cok nadir durumlar dişinda kadina karşi fiziki güc kullanmamasi.
5.Namahrem olmayan yakin akrabalarini makul zamanlarda ziyaret etmesine izin vermesi.
6.Övülmek. Kadinlar, yaradilişlari geregi bundan hoşlanirlar.
7.Toplumda kadini kücük düşürmemek.
8.Ev işleri veya ilgili oldugu diger konularda kendisine fikir danişilmasi.
9.Ev dişi işlerde calişmaya zorlanmamasi.
10.Cinsi arzusunun, kocasi tarafindan tatmin edilmesi.
(islam´da Evlilik Ve Aile Hukuku, Sf. 61-62/Ali Fikri Yavuz)

KOCANIN EŞi ÜZERiNDEKi HAKLARI

Bu konuda sözün özü şudur : Nikah bir nevi kölelige benzer. Kadin, kocasinin harama yöneltmeyen tüm isteklerine riayet etmek durumundadir. Kadinlarin, kocalarina karşi itaatkar olmalari konusunda pek cok hadis vardir.

“Kocasi kendisinden razi oldugu halde ölen kadin, cennete girer.”(Tirmizi)

“Kadin, beş vakit namazini kilip Ramazan orucunu tutar ve iffetini koruyup eşine de itaat ederse, Rabbinin cennetine girer.”(ibn Hibban)

Görülüyor ki, bu rivayete göre Hz. Peygamber (s.a.v) kocaya itaati, islamin esaslarindan saymiştir.

Yine Hz. Peygamber (s.a.v)´in bir hadisinde, kadinlar hakkinda şöyle buyurdugu ifade edilmektedir.

“Hamile kalirlar, dogururlar, emzirirler ve cocuklarina karşi merhametlidirler. Eger kocalarina karşi nankörlükte bulunmasalardi, namaz kilanlari cennete girirdi.”(ibn Mace)

“Cennete baktim ve gördüm ki, kadinlar azinliktadir. Bunun üzerine nerede olduklarini sordum. Bana “Onlari altin ve boyali giysiler meşgul etti. dediler.”(imam Ahmed)

“Kocanin, kadin üzerindeki bazi haklari şunlardir :

Kocasi onu yataga cagirdiginda, kadin deve sirtinda bile olsa kocasini reddetmemelidir. Kocasinin izni olmadan, evinden bir şey vermemelidir. İzinsiz olarak bir şey verirse günahi onun, sevabi da kocasinin olur.

Kocasinin izni olmadan nafile oruc tutmamalidir. Eger tutarsa boşuna ac ve susuz kalmiş olur. Zira o oruc kabul olunmaz. Yine kocasindan izinsiz evinden cikarsa, eve dönünceye ve tevbe edinceye kadar melekler ona lanet ederler.”(Beyhaki)

“Eger birisinin başka birisine secde etmesini emretseydim, karisi üzerindeki haklarinin büyüklügünden dolayi, kadinin kocasina secde etmesini emrederdim.”(Tirmizi, ibni Mace)

“Kadin avrettir. Bu nedenle dişari ciktigi andan itibaren, şeytan onu gözetler.”(Tirmizi)

Kocanin zevcesi üzerindeki haklari coktur. Yanliz şu ikisi en önemlisidir.

1.Kendisini örtmesi ve namusunu korumasi
2.İhtiyacindan fazlasini istememesi ve kocasinin haram olan kazancindan yemekten sakinmasi.

ilk zamanlarda müslüman kadinlar böyle davranirlardi. Erkek evinden ciktiginda, ailesi ardindan şöyle derdi : “Bize haram nafaka getirme! Biz aclik ve sIkintiya katlaniriz, ama cehennem ateşine sabredemeyiz.”

Kadinin gözetmesi gereken konulardan biri de kocasinin malini israf etmemesi ve korumasidir.

Nitekim Hz. Peygamber´den (s.a.v)den şöyle rivayet edilmiştir :

“Kocanin izni olmadan evden yedirmek kadina helal degildir. Ancak bozulmasindan korkulan yaş yemekler izinsiz olarak yedirilebilir. Eger kocasinin rizasiyla yedirirse, kocasi kadar kendisi de sevap kazanir. Ancak izinsiz yedirecek olursa günahi kendisine, sevabi da kocasina yazilir.”(Ebu Davud)

Adamin biri karisina şöyle demiştir :

“Benden gelen affi kabul et ki, sevgimiz devam etsin. Öfkelendigimde bana karşilik verme. Yüksek sesle konuşma, cünkü senden kaybolan şeyin ne halde oldugunu bilemezsin. Fazla şikayetci olma. Cünkü fazla şikayet, sevgiyi azaltir ve gönlümü senden uzaklaştirir. Gönül kanaatini degiştirir. Sevgi ve eziyet bir arada olmaz. Böyle bir durumda sevgi devam etmeyip gider.”

Kadinin yerine getirmekle vazifeli oldugu hususlari şöyle özetleyebiliriz :

1.Evinde oturmali ve evinin işlerini yerine getirmelidir.
2.Komşulariyla fazla konuşmamali ve gerektigi kadar onlari ziyaret etmelidir.
3.Kocasinin malini ve namasunu korumali ve bütün işlerinde kocasini sevindirmeyi düşünmelidir. Onun izni olmadan dişari cikmamali ve ciktiginda da tesettüre riayet etmelidir.
4.Dişarida giydigi kiyafet dikkati cekmemelidir. Kalabaliga karişmamali ve yabancilarin kendisini tanimalarindan sakinmalidir.
5.Namaz, oruc gibi ibadetlerini yerine getirmelidir.
6.Kocasi bulunmadiginda, kapiya gelenlere iltifat etmemelidir.
7.Kocasinin malina kanaat etmelidir.
8.Kocasinin akrabalarinin da haklarina riayet etmelidir.
9.Kocasinin isteklerine karşi saygili ve hazir olmalidir.
10.Cocuklarina karşi merhametli olmali, onlari korumali ve ailesine karşi kötü söz söylememelidir.

Kadinin riayet edecegi edeblerden birisi de, güzelligiyle kocasina karşi övünmmek ve kocasinin cirkinligiyle alay etmemektir.

Esma şöyle anlatir :

“Cölde bedeviler arasinda, cok cirkin birisinin nikahinda cok güzel bir kadin gördüm. Kadina : “Böyle cirkin birisinin nikahi altinda nasil bulunuyorsun?”dedim. Bana “Sus! Belki kocam Allah katinda güzel bir adamdir. Allah beni ona lutfetmiştir. Yahut ben kusur sahibiyim ve Allah Teala ceza olarak bu adami bana vermiştir. Ben Allah´in bu şekilde uygun görmesine nasil karşi cikayim?”dedi.

Yine ismail şöyle anlatir :
“Cölde, kirmizi bir elbise giymiş, eli kinali ve ayni zamanda tesbihli bir kadin gördüm. “Bu teshibin bu haline yakişmiyor”dedim. Kadin “Benim Allah´a ve kocama karşi vazifelerim var ve ikisinin de ihmal etmem”dedi. Anladim ki, süsleri kocasi icin yapiyor ve tesbihi de Allah icin cekiyorum demek istemişti.”

Kocasi bulunmadigi zaman durulup bir kenara cekilerek, kocasi geldiginde oynaşmak, gülüşmek ve kocasinin gönlünü okşayacak davranişlarda bulunmak kadinlarin vazifelerindendir. Kocasina eziyet vermek, hicbir şekilde uygun bir davraniş degildir.

Kadinin bir diger görevi de, kocasi öldügünde dört ay on günden fazla matem tutmamak ve bu süre icinde süs ve koku sürmekten uzak durmaktir.

Resulullah´in (s.a.v) şöyle buyurdugu rivayet edilmiştir :

“Allah´a ve ahiret gününe iman etmiş bir kadina, kocasindan başka hicbir ölü icin üc günden fazla matem tutmasi helal degildir. Ancak kocasi icin dört ay on gün matem tutar.”(Buhari, Muslim)

Kadin, kocasi öldükten sonra iddet süresi doluna kadar nikahliymiş gibi davranmalidir.

Kadinin, evinde gücünün yettigi her işi yapmasi onun vazifelerindendir.

Hz. Ebu Bekir´in kizi Esma şöyle anlatir :

Zubeyr ile evlendigimde, bindigi at ve su taşiyan devesinden başka hicbir şeyi yoktu. Atini ben besler ve bakimini yapardim. Hurma cekirdegini ögütür devesine yedirirdim. Suyu onunla ceker, su kabi delindiginde tamir eder ve hamurunu yogururdum. Devesine hurma cekirdeklerini, üc fersah mesafeden başimin üzerinde taşirdim. Babam bana bir cariye gönderdi ve atin hizmetine o bakmaya başladi. O cariyeyi göndermekle sanki beni azad etmişti. Bir gün başimin üzerinde hurma cekirdegi taşirken, ashabiyla gelmekte olan Resulullah´la (s.a.v) karşilaştim. Hz. Peygamber devesini cökertmek istedi. Gayesi beni terkisine almakti. Fakat ben erkekler arasina girmeye utandim ve Zubeyr´in kiskancligini düşünerek binmek istemedim. Zira Zubeyr cok kiskanc biriydi. Resulullah benim halimi anladi (ve yoluna devam etti).

Zubeyr´e olanlari anlattigimda bana :
“Başinin üzerinde cekirdek taşiman, Resulullah´in terkisine binmenden benim icin daha agirdir.”dedi.(Buhari, Muslim)(islam´da Evlilik ve Aile Hayati, Sf. 135-142/imam Gazali)

Kocanin hanimina karşi hak ve görevlerini hadisler ısıgında şöyle siralayabiliriz :

Bir kimse hanimina iyi davranmali, onu kirmamali, kaba davranişlardan sakinmalidir. Peygamber Efendimiz şöyle buyurur :

“Ey ummetim! Kadinlara hayirla hayirla muamele etmenizi tavsiye ederim. Cünkü onlar sizin altindadir. Fazla tahakküme hakkiniz yoktur. Ancak aciktan fuhuş irtikab etmiş olsalar o zaman durum degişir.”(Riyazu´s-Salihin, I, 319)

Koca, hanimina hanim da kocasina ilgi göstermeli, saadeti evlerinde aramalidirlar. Meşru olmayan yollara düşmemelidirler. İffet ve namus konusunda titiz davranmalidirlar. “Mu´min erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakinsinlar ve irzlarini zinadan korusunlar.”(en-Nur, 24/30) ayeti bunu ifade eder.

Erkek, hanimina ve cocuklarina dini emirleri hatirlatmali iyi yönde egitmelidir. “Ailene namaz kilmayi emret”(Taha, 20/132). “Yedi yaşindaki cocuga namaz kilmayi ögretiniz. On yaşina vardiklarinda (kilmazlarsa) cezalandiriniz.”(Riyazu´s-Salihin, 1, 339)

Koca, kendi mal varligi ve imkanlarina göre haniminin nafakasini saglayip her türlü ihtiyacini gidermekle yükümlüdür.(Ebu Davud, Nikah, 41)

Bu hususta cimrilik ettigi takdirde hanimi ilgili yöneticilere ve yargi makamlarina başvurup durumunu anlatabilecegi gibi kocasina danişmadan malindan harcama yapabilir. Koca hanimina asla cirkinsin dememeli, yaptigi işte sürekli kusurlar aramamali (İbn Mace, Nikah, 3), hanimini asla dövmemeli (Buhari, Nikah, 93), hanimini sürekli zan altinda tutup onu gizlice takip etmeye kalkişmamalidir.(Muslim, imare, 56)

Hanimin kocasina karşi görevlerine gelince ; hanim, ailenin reisi olan kocasina karşi bütün meşru ve İslami meselelerde itaat eder. Kadin eşinin malini ailesinin her türlü sirrini, namusunu, cocuklarini korumalidir. Kadin durup dururken kocasindan boşanmayi istememelidir. Cok zor durumda kalmadan kocasindan ayrilmak isteyen kadina cennet kokusu haramdir (Ebu Davud, Talak, 18)

Kadin kocasindan izinsiz olarak evinden dişari cikmamalidir (Buhari, Nikah, 116).

Kadinin kocasin memnun etmesi onun en önemli görevidir. Bu konuda Hz. Peygamber şöyle buyurur :

“Herhangi bir kadin, kocasi kendisinden razi oldugu halde ölürse cennet´e girer.”(Riyazu´s-Salihin, I, 326).

Yine başka bir hadislerinde Rasulullah Efendimiz :

“Kadin kocasinin yatagini (mazeretsiz) terkederek gecelerse, o kadina melekler sabaha kadar lanet ederler.”(Ayni eser, 323) buyurmuşlardir.

Kadin kocasina olgun ve iyi davranmali, zenginligi ve güzelligi ile övünmemeli, ev işlerini düzenlemeli, cocuklarina bakmali, kocasinin malini israf etmemelidir(Tecrid-i Sarih Tercümesi, V, 174).(Şamil islam Ansiklopedisi, Ct, 1, Sf. 76/Heyet)


Konu ALi tarafından (28.03.2020 Saat 00:03 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Powered by vBulletin ® Version 3.8.11 .Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd
vBseo 3.6.1
Sevgiforum.com     hack forum     webmaster forumu     imagez.site