PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İman Teslimiyeti Gerektirir


Painfully
01-10-2013, 10:59 PM
İman Teslimiyeti Gerektirir


İmanın gereklerinden biri de teslimiyettir.
Teslimiyet kalbî bir fiildir. İmanda asıl olan da kalbin teslimiyetidir.
Zahiren teslimiyet imanı göstermediği gibi davranışlardaki bazı kusurlar da teslimiyetsizliği göstermez. Kusurlar insan olmanın muktezasıdır.
Teslimiyet olmaksızın bir imandan bahsetmek söz konusu olamaz.
Eğer teslimiyetsiz bir imandan bahsediliyorsa bu, ancak imanın bir unsuru olan inanmak olabilir.
Bir kimse Allah’ın varlığına, birliğine inanabilir ; fakat inandığı o mukaddes varlığa teslimiyet göstermeyebilir. Bu tıpkı mukaddes olmayan bir şeye inanıp da bağlanmamak gibidir.
Nitekim pek çok insanın, teorik olarak Allah’ın varlığına, birliğine inandıkları hâlde, teslimiyet göstermedikleri O’nun rızası dairesinde hareket etmedikleri görülür. Bunun aksi de mümkündür. Yani insan teslimiyet gösterebilir ; ama iman etmeyebilir.


Teslimiyet kalbî bir fiil olması hasebiyle kalbin teslimiyeti önemlidir. Yoksa zahirî bir teslimiyetin iman bakımından önemi yoktur.
Nitekim Kur’ân-ı Kerîm birtakım bedevî Arapların “İman ettik.” deyişlerini,
“Hayır iman etmediniz, siz islâm olduk deyin. Henüz kalblerinize iman girmedi.” (Hucurât Sûresi, 49/14) cevabıyla reddediyor.
Zira onlarda bütün benlikleriyle Rab olarak Allah’a ve resûlü olarak Hz. Peygamber’e (sav) bir yöneliş, bir bağlanma, bir tasdik, bir güven duygusu oluşmamış, iman adına hiçbir şeyi derinlemesine duymamış, içlerine sindirememişlerdi.
Kendilerinde sadece Hz. Peygamber’in (sav) siyasî hâkimiyetine bir teslimiyet meydana gelmişti. Bu yüzden de Allah onların sözlerini hakikate irca etti, iman etmediklerini bildirdi.

Allah (cc) gerçek bir imanın nasıl olması gerektiğini şu şekilde beyan ediyor:
“Allah’a ve Resûlü’ne iman eden, sonra hiçbir zaman şüpheye düşmeyen, Allah yolunda mallarıyla, canlarıyla cihad eden kimseler ancak hakkıyla iman edenlerdir. İmanlarında sadık, samimi olanlar işte bunlardır.” (Hucurât Sûresi, 49/15)
Bu âyette zikredilen Allah’a ve Resûlü’ne iman, itikadı; şüpheye düşmeme, itikadın kesin olması gerektiğini, yani tasdiki; mal ve canla cihad etme de teslimiyeti anlatmaktadır.
“Ancak âyetlerimize iman edenlere duyurabilirsin ki onlar teslim olmuşlardır.” (Neml Sûresi, 27/81) âyeti ile “Rab olarak Allah’a, din olarak İslam’a, nebî olarak da Muhammed’e (sav) razı olanlar imanın tadını tatmıştır.” (Müslim, İman 56) hadîsi de hakiki imanda, tasdik ile birlikte bir teslimiyetin ve razı olmanın da var olması gerektiğine vurgu yapmaktadır.
Yani teslimiyet imanda mutlaka var olması gereken bir unsurdur.
Bunun bir adım ötesi de tevekküldürhttp://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif.Selam , Sevgi ve Saygılarımla http://www.forumalev.net/images/smilies/nokta.gif.

Özgü®
01-10-2013, 11:09 PM
:aro: Teşekkürler Painfully

Painfully
01-10-2013, 11:14 PM
Rica ederim. ::