PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Andımız Sözleri

Özgü®
11-28-2012, 03:04 AM
Andımız Sözleri Hakkında Bilgi
Andımız
Öğrenci Andı
Andımızın Sözleri
Öğrenci Andı Sözleri

Türküm doğruyum çalışkanım
İlkem; küçüklerimi korumak büyüklerimi saymak yurdumu milletimi özümden çok sevmektir.

Ülküm; yükselmek ileri gitmektir.
Ey Büyük Atatürk!

Açtığın yolda gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.
Varlığım Türk varlığına armağan olsun.
Ne mutlu Türküm diyene!

http://img43.imageshack.us/img43/8488/sevgiforumandmz.jpg

ÖĞRENCİ ANDI
TARİHÇE: Türkiye'deki ilkokullarda her sabah öğrencilere söylettirilen and, ilk olarak eski Milli Eğitim bakanı Reşit Galip tarafından yazıldı. 1932 yılında bakanlık görevine gelen Reşit Galip, 23 Nisan sabahı çocuklarıyla bayramlaşması sırasında aklına gelen fikri Afet İnan'a anlatıyor. Afet İnan anılarında şöyle yazıyor: "1933 yılının 23 Nisan Çocuk Bayramı idi. Reşit Galip, heyecanla Çankaya köşküne geldiği vakit, Atatürk'ün yanında bana bir kâğıt uzattı ve şunları anlatmaya başladı. 'Sabahleyin ilk bayramlaşmayı kızlarımla yaptım. Onlara bir şeyler söylemek istediğim vakit, bir and meydana çıktı. İşte Cumhuriyetimizin 23 Nisan çocuklarına armağanı' dedi. Bu sözler, Türk çocukları tarafından o yıldan beri tekrarlanmaktadır. Vatanperver Dr. Reşit Galip, evvelâ bir baba olarak bu hisleri duymuş; sonra da Millî Eğitim Bakanı olarak okul çocuklarına bu andı içirmişti:"

ÖĞRENCİ ANDI (1933)

Türküm, doğruyum, çalışkanım.

Yasam; küçüklerimi korumak,

büyüklerimi saymak,

yurdumu, budunumu özümden çok sevmektir.

Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.

Varlığım, Türk varlığına armağan olsun.

Talim Terbiye Kurulunun bu kararına göre, öğrencilerin her gün tekrar edeceği "Öğrenci Andı" ile ilgili olarak Millî Eğitim Bakanlığı, 18 Mayıs 1933 tarih ve 1749/42 sayılı genelgeyi yayımlamıştır. "Öğrenci Andı"nın amacı ve söylenirken nelere dikkat edilmesi gerektiği bu genelgede açıklanmıştır. Bu genelge sayfanın en altında yer almaktadır.
And, 1972 yılında değiştirildi. 29 Ağustos 1972 tarih ve 14291 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan ilkokullar yönetmeliğinin 78. Maddesinde andda yer alan "budunumu" kelimesi "milletimi" olarak değiştirilirken "Türküm, doğruyum, çalışkanım" diye başlayan cümle ile sonra yer alan "Ne mutlu Türküm diyene" cümlesi eklendi:

ÖĞRENCİ ANDI (1972)

Yasam;

küçüklerimi korumak,

büyüklerimi saymak,

yurdumu, milletimi, canımdan çok sevmektir.

Ey bu günümüzü sağlayan, Ulu Atatürk; açtığın yolda, kurduğun ülküde, gösterdiğin amaçta hiç durmadan yürüyeceğime ant içerim.

Ne mutlu Türküm diyene!

And, 1997 yılında ikinci defa değiştirildi. "Öğrenci Andı"nın günümüzde söylenmekte olan metni, Millî Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisinin Ekim 1997 tarih 2481 sayısında yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 10. Maddesiyle belirlenmiştir. Bu maddeye göre ilköğretim okulunda öğrenciler, her gün dersler başlamadan önce öğretmenlerin gözetiminde topluca aşağıdaki "Öğrenci Andı"nı söylüyorlar:

ÖĞRENCİ ANDI (1997)

İlkem; küçüklerimi korumak,

büyüklerimi saymak,

yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.

Ey büyük Atatürk!

Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe, hiç durmadan yürüyeceğime and içerim.

Ne mutlu Türküm diyene!

KatRe-i HaYaT
09-30-2013, 03:19 PM
artık okullarda okunmicak... şimdiki nesil zaten ecdadından bi haber
şimdi hepten türk olduğunu unutacak....

Nurhanım
09-30-2013, 03:21 PM
aynennnn canımmm

KatRe-i HaYaT
09-30-2013, 05:06 PM
herkes düşüncelerinde özgürdür tabiki... ama ben geçmişe yönelik yorum yaptım ki; şimdiki ile geçmiş tarihin hiçbir farkı yok ayrıntılı olarak bakmak gerekirse....

ikLima
09-30-2013, 05:09 PM
Allah ülkemizi korusun

Reyhan
09-30-2013, 06:29 PM
Konu için ve mesajlar için teşekkürler arkadaşlar;herkesin fikrine saygılıyım.
Andımız kaldırıldı diye kıyamet kopmaz,geçen yıllarda ortaokullarda kaldırılmış mesela daha bugün duydum ben şahsen..

UzmaN
09-30-2013, 06:33 PM
Kahraman ırkıma bir gül ne bu şiddet bu celal diyor yakında bundan da rahatsız olacaklar çıkacaktır..NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ;)

Özgü®
09-30-2013, 06:37 PM
Kahraman ırkıma bir gül ne bu şiddet bu celal diyor yakında bundan da rahatsız olacaklar çıkacaktır..NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ;)

Türk olmuşum kürt olmuşum ne farkederki Hakkı bulduktan sonra.

Mahşer Günü Rabbimiz Bizlere Türkmüsün Kürtmüsün Yada Alevimimisin Diye Sormayacak.. Müslümanmısın Diye Soracak.

Ne Mutlu Müslümanım Diyene :cicek_sevgi:

UzmaN
09-30-2013, 06:40 PM
Türk olmuşum kürt olmuşum ne farkederki Hakkı bulduktan sonra.

Mahşer Günü Rabbimiz Bizlere Türkmüsün Kürtmüsün Yada Alevimimisin Diye Sormayacak.. Müslümanmısın Diye Soracak.

O konuda haklısın hocam orası elbette ki öyle Lâkin bizim beyan ettiğimiz seyler gündem de olan konuların tartısılması ve fikrimizin sergilenmesi..

Cankız
09-30-2013, 06:40 PM

:alkis2::alkis2::alkis2:

Özgü®
09-30-2013, 06:44 PM
O konuda haklısın hocam orası elbette ki öyle Lâkin bizim beyan ettiğimiz seyler gündem de olan konuların tartısılması ve fikrimizin sergilenmesi..

Sevgili Uzman ; Ülkemizde Yaşayan yüzlerce etnik köken var, göçmen halklar var. Oysa Bunlarda tek bayrağa cephe selamı duruyor tek vatan özlemi ile yanıp tutuşuyorlar onlarda. Bu ülkeyi bir beden olarak düşünün bu vücudun parçalarıdır.

Bugün Osmanlı bize en iyi örnek değilmi 3 kıtada izlerimiz var bu kadar büyük bir tarih nasıl yazıldı bunu bilmeyenimiz yoktur. Onların Torunlarıyız. Bayrağımıza vatanımıza uzanan her türlü kötülüğe göğsümüz siperdir. Bir canımız var oda vatan için feda olsun.

Painfully
09-30-2013, 08:26 PM
ÖĞRENCİ ANDI

TARİHÇE: Türkiye'deki ilkokullarda her sabah öğrencilere söylettirilen and, ilk olarak eski Milli Eğitim bakanı Reşit Galip tarafından yazıldı. 1932 yılında bakanlık görevine gelen Reşit Galip, 23 Nisan sabahı çocuklarıyla bayramlaşması sırasında aklına gelen fikri Afet İnan'a anlatıyor. Afet İnan anılarında şöyle yazıyor: "1933 yılının 23 Nisan Çocuk Bayramı idi. Reşit Galip, heyecanla Çankaya köşküne geldiği vakit, Atatürk'ün yanında bana bir kâğıt uzattı ve şunları anlatmaya başladı. 'Sabahleyin ilk bayramlaşmayı kızlarımla yaptım. Onlara bir şeyler söylemek istediğim vakit, bir and meydana çıktı. İşte Cumhuriyetimizin 23 Nisan çocuklarına armağanı' dedi. Bu sözler, Türk çocukları tarafından o yıldan beri tekrarlanmaktadır. Vatanperver Dr. Reşit Galip, evvelâ bir baba olarak bu hisleri duymuş; sonra da Millî Eğitim Bakanı olarak okul çocuklarına bu andı içirmişti:"

ÖĞRENCİ ANDI (1933)
Yasam; küçüklerimi korumak,
büyüklerimi saymak,
yurdumu, budunumu özümden çok sevmektir.

Talim Terbiye Kurulunun bu kararına göre, öğrencilerin her gün tekrar edeceği "Öğrenci Andı" ile ilgili olarak Millî Eğitim Bakanlığı, 18 Mayıs 1933 tarih ve 1749/42 sayılı genelgeyi yayımlamıştır. "Öğrenci Andı"nın amacı ve söylenirken nelere dikkat edilmesi gerektiği bu genelgede açıklanmıştır. Bu genelge sayfanın en altında yer almaktadır.
And, 1972 yılında değiştirildi. 29 Ağustos 1972 tarih ve 14291 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan ilkokullar yönetmeliğinin 78. Maddesinde andda yer alan "budunumu" kelimesi "milletimi" olarak değiştirilirken "Türküm, doğruyum, çalışkanım" diye başlayan cümle ile sonra yer alan "Ne mutlu Türküm diyene" cümlesi eklendi:

ÖĞRENCİ ANDI (1972)
Yasam;
küçüklerimi korumak,
büyüklerimi saymak,
yurdumu, milletimi, canımdan çok sevmektir.
Ey bu günümüzü sağlayan, Ulu Atatürk; açtığın yolda, kurduğun ülküde, gösterdiğin amaçta hiç durmadan yürüyeceğime ant içerim.
Ne mutlu Türküm diyene!

And, 1997 yılında ikinci defa değiştirildi. "Öğrenci Andı"nın günümüzde söylenmekte olan metni, Millî Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisinin Ekim 1997 tarih 2481 sayısında yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 10. Maddesiyle belirlenmiştir. Bu maddeye göre ilköğretim okulunda öğrenciler, her gün dersler başlamadan önce öğretmenlerin gözetiminde topluca aşağıdaki "Öğrenci Andı"nı söylüyorlar:

ÖĞRENCİ ANDI (1997)
İlkem; küçüklerimi korumak,
büyüklerimi saymak,
Ey büyük Atatürk!
Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe, hiç durmadan yürüyeceğime and içerim.
Ne mutlu Türküm diyene!

Eylem
09-30-2013, 08:29 PM
Konuyu Toplam 285 Üye okuyor. (4 Kayıtlı üye ve 281 Misafir) Görüntüleme 4.230

Türkiye bugünkü açılım paketinden dolayı sanırım bu konuya kilitlenmiş durumda

Kis-masali
09-30-2013, 09:27 PM
Ilkokul zamanimizi düsünüyorumda sogukta karda kista sicakta disarda toplanir söylerdik evet güzel bir sey ama bu hergün olamasi gerekiyor
Yorumlara bakiyorum sanki andimiz söylenmeyince ülkemizin sonu geliyormus gibi bir hava var
Andimiz yeminimiz yani bunu hergün tekrarlamanin bir anlami yok buda benim fikrim
NE MUTLU TÜRKÜM DIYENE

KatRe-i HaYaT
10-01-2013, 08:32 AM
benim anlatmak istediğim kürt sorunu falan diğil arkadaşlar...
şimdiki nesil tarihinden bi haber diyorum geçmişini neler kazandığını nasıl kazandığını bilmiyor tarihteki zorluklarımızı bilmiyor buna rağmen bide türk olduğunu unutacak
en azından her sabah söylüyolardı kim olduklarının farkında oluyodu
zaten biz mecbur olmadıkça savaşmadık da kimseye de zarar vermedik tarih boyunca bütün dünyayı kardeş olarak gördük bu Osmanlı İmparatorluğunda da açıkça ortada

osmanoguz1907
10-03-2013, 03:25 PM
çocuklar tarihten bi haber ve tarihini şimdi daha çok unutacak tarihimizi nerden geldik nereye gidiyoruz andımız kalkmamalıydı bence kötü oldu bence...

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE !

Ayaz
10-03-2013, 03:43 PM
[MP3 PLAYER]http://k002.kiwi6.com/hotlink/o9cuhei7sj/erkam_-_7_par_alanmay_z_biz.mp3&titles=PARÇALANMAYIZ BİZ[/MP3 PLAYER]:gul2:

Avcı
10-03-2013, 03:58 PM
Andımız kalkması iyi oldu..
Türk olmayan kişiler vardı, bunlara neden Türk'üm diye And ettirilsin..
Bu Bir kusuruydu ülkenin.. Çok Şükür kalktı..
Türk Olan kendini bilir..
Herkes kendinden haberdardır..

Varol Başbakan..

Avcı
10-03-2013, 04:06 PM
Baş parmağım sağcı,
İşaret parmağım solcu,
Yüzük parmağım türk,
Serçe parmağım kürt,
Sonuç...
hangisini kessem acıyor...

Muhsin YAZICIOGLU

Ne güzel demiş rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu..
Hepsi Bir, hangisini kessem acıyor..
Andımız, Ne Mutlu Türküm Diyene değil..

'Ne Mutlu Müslümanım Diyene' olmalıydı en baştan..

Ademoğlu
10-12-2013, 03:26 PM
http://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1395155_646693192029760_1554489945_n.jpg

Ademoğlu
10-17-2013, 04:41 PM
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/1393238_606543792741547_1078194650_n.jpg

MeLtem
10-22-2013, 11:46 AM
Andımız kalkmamalıydı :(

Kis-masali
10-29-2013, 09:00 AM
İŞTE 'ANDIMIZ' GERÇEĞİ ! 80 yıldır beri ilkokullarda her sabah söylenen "Öğrenci Andı" 23 Nisan 1933′te Dr. Reşit GALİP tarafından başlatılmıştı.
Atatürk'ün manevi kızı Prof. Dr. Afet İNAN, "Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler" adlı eserinde (s. 213) Dr. Reşit GALİP ve "AND" hakkında şunları yazmıştır:

"1933 yılının 23 Nisan Çocuk Bayramı idi. O, heyecanla Çankaya Köşkü'ne geldiği vakit, Atatürk'ün yanında bana bir kâğıt uzattı ve şunları anlatmaya başladı. 'Sabahleyin ilk bayramlaşmayı kızlarımla yaptım. Onlara bir şeyler söylemek istediğim vakit, bir and meydana çıktı. İşte Cumhuriyetimizin 23 Nisan çocuklarına armağanı' dedi ve yazdığı metni okudu:

İLK HALİ BÖYLEYDİ

Yasam küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak,
Ülküm, yükselmek, ileri gitmektir.
Varlığım Türk varlığına armağan olsun.

Bu sözler, Türk çocukları tarafından o yıldan beri tekrarlanmaktadır. Vatanperver Dr. Reşit GALİP, evvelâ bir baba olarak bu hisleri duymuş; sonra da Millî Eğitim Bakanı olarak okul çocuklarına bu andı içirmişti."

O GÜNDEN SONRA HERGÜN TEKRARLANDI

Afet İnan'ın aktardığı bu olaydan sonra Millî Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu 10 Mayıs 1933 tarih ve 101 sayı kararı ile bu "Öğrenci Andı"nı uygulamaya koydu. Talim Terbiye Kurulu'nun bu kararıyla bu and 80 yıl öğrencilerin her gün sabah tekrar edildi.

1972'DE ANDIMIZA EKLEMELER YAPILDI

29 Ağustos 1972 tarih ve 14291 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan ilkokullar yönetmeliğinin 78. Maddesinde "Öğrenci Andı"na aşağıdaki son bölüm eklenmiştir.

"Türküm, doğruyum, çalışkanım; yasam, küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir. Ülküm yükselmek, ileri gitmektir. Varlığım Türk varlığına armağan olsun. Ey bu günümüzü sağlayan, Ulu Atatürk; açtığın yolda, kurduğun ülküde, gösterdiğin amaçta hiç durmadan yürüyeceğime ant içerim.Ne mutlu Türküm diyene"
Dünyada örneği var mı?

ABD’de çocuklar her sabah sınıflarında andlarını söylüyorlar…

ABD’de okul öğrencileri sabahları ders öncesinde, sınıflarında ayağa kalkarak hazır olda şu yemini ediyorlar (Lise sona kadar söylüyorlar bu yemini):

“I pledge allegiance to the flag of the United States of America, and to the Republic for which it stands: one Nation under God, indivisible, with Liberty and Justice for all.”

Yani diyorlar ki:

“Amerika Birleşik Devletleri’nin BAYRAĞINA ve o bayrağın simgelediği CUMHURİYETE bağlılık için and içiyorum. Herkes için özgürlük ve adaletle, ALLAH’ın gözetiminde, BÖLÜNMEZ, TEK VATAN”

Konu güncel...

ikLima
10-29-2013, 10:42 PM
'ülkemiz adına hayırlı 'olur inşallah

Deko
10-30-2013, 07:44 PM
http://okul.erguven.net/dosya/www.bilhane.com-1sinif_calismakitabi_I-4.jpg

Özgü®
11-08-2013, 08:37 PM
http://www.sevgiforum.net/resimler/karma/sevgiforum.net.andimiz.sozleri.gif

Avcı
11-08-2013, 10:10 PM
Ne mutlu Müslümanım diyene... Türk'üm diyene değil.. Kürdüm diyene değil..
Ne mutlu İnsanım diyene... ırkçı olana değil, faşist olana değil..