PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kalp Krizi Önlenir mi


Özgü®
11-28-2012, 02:08 AM
Kalp Krizi Önlenir mi

http://img14.imageshack.us/img14/5962/kalpsevgiforum.jpg


ABD’nin Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü Program Direktörü Doç. Dr. Duane S. Pinto erken yaşlardaki kalp krizini birçok nedenin tetiklediğini söyledi.

Kadıköy Acıbadem Hastanesi Konferans Salonu’nda düzenlenen “Kalp Krizi Önlenebilir mi?” konulu toplantıda konuşan Doç. Dr. Duane S. Pinto 50 yaş üzerindeki kişilerin kalp krizini daha yumuşak geçirdiğini ancak 30 yaş altındakilerde ani ölümler görülebildiğini ifade etti.Kalp krizindeki en önemli etkenlerden birinin sigara içilmesi olduğunu ifade eden Pinto sigaranın bırakılması halinde kalp krizi riskinin 1 yıl içinde azaldığını akciğer kanseri riskinin ise birkaç yıl daha sürdüğünü anlattı.

“Birçok neden kalp krizinin erken yaşlarda ortaya çıkmasını tetikliyor” diyen Duane S. Pinto ABD’de çocukların obezite sorunu yaşadığını bunun önüne geçmek için büyük bir çaba sarf ettiklerini kaydetti.

Sporcularda sık sık meydana gelen kalp krizlerine de değinen Pinto “Sporcularda sıklıkla kalp ritm bozuklukları olur. Buradaki zorluk kalp hastalıklarının doğuştan olması ve fark edilememesidir. Sporun içinde kalp hastalıklarından anlayan bir spor hekimi olmalı ayrıca sporcuların aile öyküsü da o hekimin elinde bulunmalı” diye konuştu.

Kalp hastalığı önlenebilir mi?
İnsanlarda koroner arter hastalığı gelişme olasılığını artırdığı bilinen çeşitli risk faktörleri vardır. Bu faktörler sigara içimi, yüksek kolesterol düzeyi, yüksek tansiyon, diyabet, şişmanlık, hareketsiz yaşam tarzı , kötü beslenme alışkanlığıdır. Bu faktörlerin kontrol altına alınması ile hastalığın gelişimini engellemenin veya en azından yavaşlatmanın mümkün olduğu gösterilmiştir. Keşfedilememiş risk faktörlerinin daha iyi tanınması ile koroner arter hastalığı ile savaşta daha çok yol katedileceği muhakkaktır.

Özgü®
11-28-2012, 02:08 AM
Kalp Krizi Tanımı ve Nedenleri Nelerdir

Diğer isimler: akut miyokard infarktüsü, miyokard enfarktüsü, AMİ, Mİ

Tanım

Kalp krizi (miyokard enfarktüsü) kalp kasının bir bölümünün o bölgeye yetersiz kan akışından dolayı (çoğunlukla kalp damarının tam tıkanıklığı sonucu) ölmesi (kalıcı hasara uğraması) sonucu meydana gelir.

Nedenler ve Risk Faktörleri

Kalp krizlerinin çoğu koroner arterlerde (kalp kasına kan ve oksijen taşıyan atardamarlar) oluşan pıhtılar (trombüs) sebebiyle meydana gelir. Pıhtılar genelde ateroskleroz sonucu meydana gelen değişiklikler yüzünden daralmış koroner arterlerde oluşur. Arter duvarının içindeki aterosklerotik plak bazen çatlar ve bu da pıhtı oluşumunu tetikler.

http://i.imgur.com/4did5.jpg

Burada bir kalp atardamar (koroner arter) kesitini görüyoruz. Damardaki ateroskleroz zaman içinde ilerler (A ve B), önemli darlık oluşturur (C), ve sonunda damar bir pıhtı ile tıkanarak (D) miyokard infarktüsüne yol açar.

Koroner arterlerdeki pıhtılar kalp kasına kan ve oksijen akışını engeller, bu da o bölgedeki kalp hücrelerinin ölümüne sebep olur (nekroz). Hasar gören kalp kası kasılma yeteneğini kaybeder ve kalbin geri kalan kısmı hasar gören bu bölümün işini de yapmak zorunda kalır. Hasar gören kısım önemli bir miktarda ise (örneğin sol karıncığın -ventrikülün- %40'ından fazla ise) yaşam mümkün olmaz.

http://i.imgur.com/K5u8R.jpg

Bir koroner arterin tıkanmasıyla oluşan kalp krizinde o damarın beslediği kalp bölgesi, geri dönüşsüz olarak canlılığını kaybeder.

Kalp krizi tüm dünyada ölüme yol açan 1 numaralı sağlık problemidir (bakınız).

Koroner arter hastalıklarının ve kalp krizinin risk faktörleri genel olarak kalp damar hastalıkları risk faktörlerinin aynısıdır.

Belirtilen risk faktörlerinin çoğu fazla kiloyla ilgilidir. Dar olan bir damarın üzerinde pıhtı oluşumunu her hangi bir neden başlatabilir. Bazen ani ve bunaltıcı stres buna neden olabilir.

Son birkaç senede, koroner arter hastalığı için, artmış homosistein, C-reaktif protein ve fibrinojen seviyeleri gibi yeni risk faktörleri saptanmıştır. Ancak bu yeni risk faktörlerinin pratik değeri üzerine çalışmalar hala devam etmektedir ve halen homosistein seviyesinin folik asit ile düşürülmesinin olumlu etkileri olduğuna ait kesin kanıtlar yoktur.

Her 5 ölümün biri kalp krizinden dolayı gerçekleşmektedir. Kalp krizi yetişkinlerdeki ani ölümün başlıca nedenlerinden biridir.

Kalp krizini tetikleyen faktörler

Biliyoruz ki bir takım risk faktörlerinin varlığında kalp damar hastalıklarına yakalanma riski ve bunun sonucu olarak da kalp krizi geçirme riski artmaktadır. Peki, kalp damarlarında darlıklar bulunan ve kalp krizi geçirme riski yüksek olan hastalarda kalp krizini tetikleyen faktörler nedir?

Yapılan çalışmalarda, bir takım faktörlerin kalp krizlerini tetiklediği bulunmuştur. Bunlar:

- aşırı fiziksel yorgunluk
- öfke, kızgınlık
- negatif kişilik yapısı
- alkol
- kahve
- trafik
- hava kirliliği
- ağır yemek
- kokain
- seksüel aktivite
- geçim sıkıntıları

Yalnız burada olası önemli bir yanlış anlamayı kaldırmam gerekir: Bu faktörler damar hastalığı olan hastalarda bardağı taşıran (kalp krizine yol açan) faktörler. Dolayısıyla bardağın önceden dolu olması gerekiyor. Biraz daha açmam gerekirse, örneğin bir öfke nöbeti veya aşırı heyecanlanma, kalp damar hastalığına yol açan bir risk faktörü olmamasına rağmen, tıkanmaya aday bir damarı olan bir kalp damar hastasında, damarın tıkanmasına yol açıp kalp krizi oluşturabiliyor.

Özgü®
11-28-2012, 02:09 AM
Kalp Krizinden Korunma Yolları Nelerdir

Kalp Krizinden Korunma Yolları Hakkında Bilgi

Kalp krizini önlemek için yapılması gerekenler, genel olarak kalp damar hastalıklarından korunmak için yapılması gerekenleri içerir. Bunlar da "kalp damar hastalıklarındaki risk faktörleri" ile mücadele demektir. Yine de bunları tek tek ele alalım:Kan basıncınızı kontrol edin, yüksek tansiyon (hipertansiyon) mutlaka tedavi edilmelidir.
Kötü kolesterol (LDL kolesterol) seviyelerinizi kontrol edin. Kolesterol kontrolüne yardımcı olmak için doktorunuz statin grubundan ilaçlar yazabilir,
Eğer içiyorsanız sigara içmeyi bırakın,
Meyve ve sebze bakımından zengin, az hayvansal yağ içeren diyetler uygulayın,
Şeker hastalığınız varsa mutlaka kontrol altında tutun,
Fazla kiloluysanız kilo verin,
Kalp sağlığınızı korumak için her gün ya da haftada birkaç kere yürüyerek ya da diğer egzersizlerle vücudunuzu çalıştırın (Fakat önce kalp hastalıkları uzmanınıza danışın.),
Stresten uzak durun, gerekirse bunun için profesyonel yardım alın (yoga, meditasyon, psikiyatrist vb),
Eğer kalp krizi için bir ya da daha fazla risk faktörü taşıyorsanız aspirin alıp almamanız konusunda doktorunuza danışın.
En önemlisi bu yukarıda yazdıklarımı klasik doktor lafları olarak algılamayın! Unutmayın; etrafınız, sağlığı ile dalga geçip genç yaşta kaybedilen insanların yakınları ile dolu!

Bir kalp krizinden sonra doktorunuzun önerilerine (egzersiz, beslenme, ilaç tedavisi ve gerekirse hayat tarzı değişikliği) uymak, ikinci bir kalp krizi riskini azaltmak açısından önem taşımaktadır. Doktorunuz genelde yavaş yavaş normal bir yaşam stiline dönmenize yardımcı olmak için gerekli kardiyak rehabilitasyon programı önerecektir.

Özgü®
11-28-2012, 02:10 AM
Kalp Krizi Tedavisi Nasıl Olur

Kalp krizi acil bir durumdur. Hastaneye yatmayı ve yoğun bakımı gerektirir. Sürekli EKG takibi hemen başlatılmalıdır, çünkü ölümcül ritim bozuklukları (aritmiler) kalp krizinin ilk bir kaç saatinde ölümün başlıca sebebidir. Tedavinin amaçları kalp krizinin ilerlemesini durdurmak, kalp hasarını en az düzeyde tutmak, iyileşebilmesi için kalbin taleplerini azaltmak ve komplikasyonları önlemektir.

Eğer hasta ilk 12 saat içinde gelmiş ise tıkalı damarın açılması ile kalp kasının ölmesi önlenebilir. Bunun 2 yöntemi var:

- Damardaki tıkanmadan sorumlu pıhtıyı eritmek (trombolitik tedavi),
- Tıkalı bölgeyi balon+stent ile açmak.

Aspirin çiğnetilmesi önemlidir. Kanın sulanmasını sağlayan aspirin mutlaka verilir. Hatta şiddetli göğüs ağrısı olanların hastaneye giderken, zaman geçirmemek için mutlaka aspirin (300-500 mg tablet) çiğnemelerinde yarar vardır.Hastanede damardan verilebilen kan sulandırıcı ilaç olan heparin tedavisi de başlatılır.
Hastanede ilaçların ve sıvıların kontrollü bir şekilde verilebilmesi için intravenöz (damar içi) yol açılacaktır. Bazı görüntüleme cihazları gerekli olabilir. Sıvı durumunu yakından takip etmek için bir idrar sondası yerleştirilmesi gerekebilir.

Kandaki oksijen seviyesi normal olsa bile genelde oksijen verilir. Bu, dokular için hazır oksijen sağlar ve kalbin yükünü azaltır.

Ağrı kontrolü için ilaçlar: Kalbin oksijen gereksinimlerini azaltmak ve ağrı için dil altı veya intravenöz nitrogliserin gibi ilaçlar verilir. Morfin yada morfin türevleri kalp krizi için de verilebilecek etkili ağrı kesicilerdir.

Pıhtı eritici ilaçlar: Eğer kalp krizi EKG’de "ST-segment yükselmesi," şeklinde ise ve balon anjiyoplasti işleminin yapılabileceği anjiyografi laboratuarı bulunmuyorsa, göğüs ağrısının hissedilmesinden sonra 6 saat içinde “pıhtı çözücü” (trombolitik) tedavi başlatılabilir (Streptokinaz veya tPA). Trombolitik tedavi, damar içinde oluşan pıhtıyı eritmek amacıyla verilir. Eğer başarılı olursa hastanın ağrısı geçer, EKG değişiklikleri geriler.
Ancak trombolitik tedavi her hastaya yapılamaz. Trombolitik tedavi;Son 6 hafta içerisinde büyük bir ameliyat, organ biyopsisi ya da ciddi bir travma geçirmiş,
Yakın zamanda beyin ameliyatı operasyonu geçirmiş,
Son bir ay içerisinde kafa travması geçirmiş,
Bağırsak kanaması geçirmiş,
Beyin tümörü olan,
Son 6 ay içinde inme yaşamış,
Ciddi şekilde artmış kan basıncı olan,

hastalar için uygun değildir çünkü; trombolitik tedavinin en önemli komplikasyonu, kanamaya neden olabilmesidir. Kalp krizi için tedavinin temel taşlarından biri antiplatelet ilaçlardır (Plateletler (trombositler) kanda bulunur ve kanın pıhtılaşmadan sorumlu şekilli elemanlarıdır. Yaşamamız için gerekli elemanlardır. Yaralanmalarda kanın bir süre sonra durmasında rolleri vardır. Ama ne yazık ki damar içinde istenmeyen pıhtı oluşumunda da rolleri bulunur. Böyle durumlarda plateletlerin etkilerini azaltmak için antiplatelet ilaçlar kullanılır.) Bu ilaçlar, aterosklerotik plaktaki bir çatlak gibi damar duvarındaki hasarlı bir bölgede plateletlerin toplanmasını engellerler. Plateletlerin toplanması ve birikmesi pıhtı oluşumunu sağlayan ilk olaydır. Sıkça kullanılan antiplatelet ajanlardan biri aspirindir. Diğer önemli iki antiplatelet ilaç da tiklopidin (Ticlid) ile klopidogrel (Plavix tb, Pingel tb) dir.

Diğer ilaçlar:

Beta-blokerler (metoprolol, atenolol ve propranolol gibi) kalbin yükünü azaltmak içi kullanılırlar.
Kalp yetmezliğini önlemek için ACE inhibitörleri (ramipril, lisinopril, enalapril, kaptopril vb)

Ameliyat ve diğer işlemler

Tıkanan koroner arterleri açmak için hasta erken gelmişse tıkalı damarı açmak için öncelikle acil koroner anjiyoplasti uygulanır. Genelde balon anjiyoplastiden sonra koroner arterin açık kalması stent adı verilen çelik bir kafesin yerleştirilmesiyle sağlanır. Bu olanağın olmadığı merkezlerde trombolitik tedavi verilir.
Hayatı tehdit eden bazı durumlarda acil koroner arter bypass ameliyatı (CABG) gerekli olabilir.

Özgü®
11-28-2012, 02:10 AM
Kalp Krizinde Prognoz (Yaşam Tahmini)

Kalp Krizinde Prognoz Nedir

Hastanın yaşam tahmini, krizde kalpte hasar gören dokunun büyüklüğü ve yeriyle ilgili olarak değişiklik gösterir. Kalbin iletim sistemi (kalp kasılmasını sağlayan uyarıları üreten sistem) zarar görmüşse sonuç daha kötüdür.
Vakaların yaklaşık üçte biri ölüm ile sonlanır. Eğer krizden 2 saat sonra hasta hala hayattaysa hayatının geri kalan kısmında yaşama şansı yüksektir.
Komplikasyon olmayan durumlarda tamamen iyileşme görülebilir; kalp krizleri günlük yaşamı ciddi ölçüde kötü etkilemezler. Genellikle kişi yavaş yavaş cinsel aktivite de dahil olmak üzere normal aktivitelerine ve eski yaşam stiline devam edebilir.
Kalp Krizi Komplikasyonları (istenmeyen olaylar-hastalığın ağırlığını ve dolayısı ile ölüm olasılığını artıran olaylar)Ventriküler takikardi, ventriküler fibrilasyon, kalp blokları gibi aritmiler
Konjestif kalp yetmezliği
Kardiyojenik şok (%100'e varan oranda ölüm riski)
Enfarktüsün yayılması (etkilenmiş kalp dokusu miktarının artması)
Perikardit (kalbin dışını çevreleyen zarın iltihaplanması)
Pulmoner embolizm (akciğerlere kan pıhtısı atılması)
Tedavi sonrası komplikasyonlar (örnek olarak, trombolitik ajanlar kanama riskini artırır.)

Sonuç

Kalp krizi ölümcüldür. Dünya'daki en büyük ölüm ve işten güçten geri kalma -dolayısıyla ekonomik kayıp- nedenlerinden biridir. Onun için en iyisi hiç olmamasıdır. Dolayısı ile hastalıktan korunmak en iyisidir. Bunun için ilk basamak, risk faktörlerimizin araştırılması varsa bunlarla mücadele edilmesidir.

Özgü®
11-28-2012, 02:11 AM
Kalp Sesleri İle ilgili Bilgi

Kalp Sesleri Hakkında Bilgi

Kardiyolojide kalp seslerinin dinlenilmesi (oskültasyon) büyük önem taşır. Çünkü bir takım hastalıklarda seslerin özellikleri değişir, ek sesler duyulur veya bazı sesler silikleşir veya kaybolur. Kalbin dinlenilmesi dinleme aleti (steteskop) ile olur.

Klasik steteskoplarda, dinlenecek odağa konulan çan kısmı ve kulağa yerleştirilen kısım bulunur. Son yıllarda sesleri yükselterek daha iyi duyulur hale getiren dijital steteskoplar da yapılmıştır.
http://i.imgur.com/PjVJy.jpg
Steteskop: Çan kısmı, kulağa yerleştirilen kısım ve bu iki kısmı birbirine bağlayan ve sesi ileten lastik borudan oluşur.
Kalp dinlenirken öncelikle kalp hızı ve ritmi incelenir. Sonra birinci ve ikinci kalp sesi ayırt edilerek sistol ve diyastol belirlenir. Birinci kalp sesi ile ikinci kalp sesi arası sistol, ikinci kalp sesi ile bir sonraki birinci kalp sesi arası diyastoldür. Daha sonra sırası ile kalp seslerindeki değişiklikler (ikilenme vb), ek seslerin olup olmadığı (3. ve 4. kalp sesinin varlığı, açılma sesleri, sürtünme sesi -frotman-) ve üfürüm olup olmadığı araştırılır.

Siz de arkadaşınızın veya yakınınızın kalbini dinleyebilirsiniz. Elinizde steteskop olmasa bile kulağınızı doğrudan kalp hizasına dayayarak (en iyi yer sol meme altıdır) sesleri dinleyebilirsiniz. 1. kalp sesi, 2. ye göre daha alçak frekanslıdır ve dolayısı ile daha bas duyulur. 2. kalp sesi ise daha tiz ve daha kısa sürelidir. Genellikle sistol diyastolden daha kısadır. Dolayısı ile S1-S2 arası, S2-S1 arasından daha kısadır. Ancak kalp hızlandıkça diyastol kısalacağından S1-S2 arası S2-S1 arası eşit hale gelebilir. Normalde S1 ve S2 eşit aralıklarla birbirini izler ve başka bir sesin olmaması gerekir.
S1 ve S2'yi taklit edecek olursak en iyi örnek "lub-dup" sesidir. lub; 1. ses, dup ise 2. sesin özelliklerini gösterir.
http://i.imgur.com/miBpa.gif
S1 ve S2: Görüldüğü gibi S1-S2 arası sistol (kasılma), S2-S1 arası ise diyastoldür (gevşeme). İstirahat sırasında, yani kalp hızının yüksek olmadığı zamanlarda sistol, diyastolden kısadır.

Kapak hastalıklarında dinleme bulguları, kapaklara ait seslerin en iyi duyuldukları yerler dinlenilerek anlaşılır. Bu bölgelere dinleme odakları diyoruz. Dinleme odakları, kapaklardan geçen kanın yayılması nedeni ile o kapağa ait üfürümlerin göğüs duvarında en iyi duyuldukları yerdir. Bunlar; mitral odak, triküspid odak, aort odağı, pulmoner odak, mezokardiyak odak'dır.
http://i.imgur.com/DJG1N.gif
Kalp bölgesinde dinleme odakları: Kapak hastalıkları hakkında en iyi bilgiyi o kapağa ait olan dinleme odağı vermekle birlikte rutin bir muayenede tüm kalp bölgesi dinlenir.

Bazı üfürümlerin en iyi bu odaklarda duyulmasına karşın yalnızca bu odakların dinlenmesi yeterli olmaz. Bundan dolayı tüm kalp bölgesi, akciğer alanları, koltuk altları, boyun ve sırt da dinlenir.

Özgü®
11-28-2012, 02:11 AM
Kalp Ağrısı Neden Olur

Kalp Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Kalp Ağrısı Nedenleri Hakkında Bilgi

Kalp Ağrısı Nedenleri İle İlgili Bilgi

Kalp Ağrısı Nedenleri Nelerdir Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Kalp ağrısı zaman zaman başka ağrılarla karıştırılabiliyor. Bu nedenle hastanelere başvurmada gecikmeler yaşanabiliyor
Koroner arter hastalığında (kalp damarlarında tıkanıklık) en temel yakınma, göğüs ağrısıdır.
Koroner damarlarda tıkanıklık olduğunda ortaya çıkan ağrı, göğüs duvarının ardında, sıkıştıran, ağırlık- baskı yapıcı tarzda (çoğu zaman sanki göğüs duvarına biri oturmuş hissi veren) bir ağrıdır. Bu ağrı künt bir ağrıdır. Batıcı tarzda değildir, nefes alıp vermekle ya da hareketle artış ya da azalma göstermez. Çoğunlukla efor sarfetmekle, sinirlenmekle veya soğukla ortaya çıkar. Sol kola, omuzlara, boyuna, sırta, karın ve çeneye yayılabilir. (Bazen de sadece bu bölgelerden birinde hissedilir.) Genellikle 10- 15 dakikadan az süren, dinlenmekle veya koroner damarları genişleten ilaç almakla geçen bir ağrıdır. Zaman zaman ağrıya sıkıntı hissi, terleme, baş dönmesi ve bulantı eşlik edebilir. Ancak bazen daralmış olan damar bölgesinde dinamik değişiklikler olabilir ve o zaman ağrı istirahat halindeyken gelir, daha uzun sürer ve ilaca cevap vermeyebilir. Bu tür göğüs ağrısı kolaylıkla bir kalp krizine yol açabileceğinden çok daha tehlikelidir.

Her göğüs ağrısı kalp ile ilgili midir?

Göğüs ağrısı kalp dışı birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Göğüs kafesindeki kaslar, sinirler, bağlar ve benzeri yapılara ait olabileceği gibi sindirim sistemi (safra kesesi, mide, yemek borusu vs) hastalıkları ile de ilgili olabilir.

Hangi durumlarda kalp ağrısı olduğundan şüphe edilir?
Kalp damarlarında tıkanmadan dolayı oluşan ağrının özellikleri yukarıda belirtildiği gibidir. Ancak bazen özellikle diyabet hastalarında ve yaşlılarda, bu ağrı çok belirsiz olabilir ya da hiç hissedilmeyebilir. Bazen de hiç ağrı olmadan nefes darlığı, çarpıntı, baş dönmesi, bulantı gibi eşlik eden yakınmalar ortaya çıkabilir.

Bu özelliklere uyan bir ağrınız varsa, zaman geçirmeden bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Bununla birlikte kalp ağrıları her zaman tarif edildiği gibi tipik olmayabilir. Bazen mide rahatsızlığı, omuz ağrısı, kol ağrısı, çene ve hatta diş ağrısı şeklinde de kendini gösterebilir. Özellikle yaşlı veya şeker hastalığı (diabetes mellitus) olanlarda bu şekil ağrılar olabilir.
“Özellikle kalp damar hastalığı açısından risk faktörleriniz varsa çok daha dikkatli ve hassas olmalısınız.”

Yapılacak en doğru iş en yakın sağlık merkezine gitmek veya doktorunuza başvurmaktır.

Kalp hastalıklarına bağlı göğüs ağrılarında neden bir an önce doktora gidilmeli?

Göğüs ağrıları bir kalp krizinin habercisi olabilir. Ya da o anda geçirilmekte olan bir kalp krizine ait olabilir. Kalp krizlerine bağlı ölümlerin %50′si ilk 1 saat içinde olmaktadır. Kalp krizi, kalbi besleyen damarlardan birinin tıkanmasıyla oluşur ve kalbin kansız kalan o bölgesindeki hücreler geriye dönüşsüz bir şeklide ölmeye başlar ve 6- 12 saat içinde o bölgedeki tüm hücreler ölür. Bu nedenle göğüs ağrısı ihmal edilmemesi gereken bir yakınmadır.

Özgü®
11-28-2012, 02:12 AM
Kalp damar sağlığını korumada dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi

Kalp damar sağlığını korumada dikkat edilmesi gereken noktalar

Kalp yorulmadan önlemini almak

Kalpte yaşanan hücresel bir bozulmanın telafisi mümkün olmuyor. Çünkü bozulan kalp hücresi yenilenemiyor. Bu nedenle kalp sağlığını korumak büyük önem taşıyor.

Biz hissetmeden dakikada 60 ile 80 arasında kasılıp kendini bırakarak 1 dakikada ortalama 4-45 litre kanı vücutta dolaştıran kalbimiz eğer kalp damar ya da kapaklarında bir problem yoksa yorulmadan çalışıyor. Ancak hücresel bozulmalar kalbin yorulmasına neden oluyor. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tamer Bakalım’a göre kalp hücrelerinde herhangi bir nedenden kaynaklanan hücresel bozulmaların telafisi yok çünkü bozulan kalp hücresi yenilenemiyor. Dr. Bakalım işte bu nedenle kalp yorulmadan koruyucu önlemlerin alınmasın gerektiğini söylüyor ve kalp-damar sağlığını korumada dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıralıyor:

SİGARAYI BIRAKIN ALKOLÜ SINIRLANDIRIN

Sigaraya hiç başlamamak kalp ve damar sağlığı için çok önemlidir. Alkol kalp hastalıkları ile direkt ilişkili olmasa da fazla tüketimi özellikle karaciğer yağlanmasına neden olduğu için kalp ve damar sağlığı üzerinde olumsuz etki yapmaktadır.

HER GIDADAN YETERLİ VE DENGELİ TÜKETİN

Dengeli beslenmek ve her gıdadan gerektiği kadar almak sağlıklı bir kalp için çok önemlidir. Buna göre;

• Yağ kullanımı kısıtlı olmalı yağ göz kararı ile değil ölçekle kullanılmalıdır.

• Kızartma alışkanlığı ortadan kaldırılmalıdır.

• Hamur işi fast food gibi yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

• Yarım yağlı süt tüketilmelidir. Kutu sütler hijyen açısından güvenlidir.

• Yiyecekler “istenildiği kadar” tüketilmemelidir. Meyve ve sebze yerken de kalori miktarlarına dikkat etmeli ve ölçülü tüketilmelidir.

• Kırmızı et tüketimi haftada bir yağsız olarak tercih edilmelidir. Bunun yanında tavuk ve hindi eti tercih edilmeli tavuğun derisi pişirilmeden önce alınmalıdır. Haftada iki kez çok yağlı olmayan balıklar yenmelidir. Balık dışındaki deniz ürünleri tüketilmemelidir.

• Haftada 2-3 kez yumurta tüketilebilir. Ancak hiçbir zaman yağda değil haşlama olarak tercih edilmelidir. Hijyen açısından sarısı kayısı kıvamında değil katı kıvamda olmalıdır.

• Günde en fazla 1.5 çay kaşığı tuz kullanılmalıdır. Vücudun ihtiyacı olan tuz sebze ve meyvelerle yeterli miktarda alındığı için masada tuzluk bulundurulmamalıdır.

• Margarin yerine tereyağı yenmelidir.

• Türkiye’de yağın yakılarak yemek pişirilmesi kültürü örneğin soğanın yağda kavrulması sağlıksız bir beslenme alışkanlığıdır. Soğan yağda kavrulmamalı tüm malzemeler bir araya konularak pişirilmelidir.

RAFİNE ŞEKERDEN VE MISIR ŞURUBUNDAN UZAK DURUN

Rafine edilmiş işlenmiş şeker ya da mısır şurubuyla üretilmiş hazır gıdalar da kalp ve damar sağlığı açısından tehlikelidir. Ancak gerçek ve içine herhangi bir katkı maddesi konulmamış olan bal şeker kadar zararlı değildir. Şeker gibi bal da tatlandırıcı olarak çayda kullanılabilir. Bal kullanırken içeriğine dikkat edilmeli saf bal olduğundan emin olunmalıdır.

DOKTOR EŞLİĞİNDE DÜZENLİ EGZERSİZ YAPIN

40 yaş üzeri kadın ve erkekler yılda bir kez kardiyolojik check up’dan geçmelidir. Kişi; ailesel olarak kalp hastalıkları açısından taşıdığı risk faktörleri şeker hastalığı tansiyon ve kolesterol gibi eşlik eden diğer hastalıklara göre check up programlarına alınmalıdır. Kardiyolojik tetkikler kişiye özel yapılmalıdır. Doktor kardiyolojik check up’da kişisel ayrımları yaptıktan sonra yine kişiye özel egzersiz programları da düzenleyebilir.

Özgü®
11-28-2012, 02:13 AM
Yaşlı kalp hastaları ameliyat olur mu?

Benim için yürüyen her hasta gençtir" diyen Prof. Dr. Us; böbrek ve akciğer fonksiyonlarında sorun yoksa artık 100 yaşındaki bir hastaya bile by-pass yapılabileceğini söylüyor!

Kalp cerrahisindeki yeni gelişmelere rağmen yaşlı hastaların ameliyat edilip edilemeyeceği hâlâ tartışma konusu.... İstanbul Cerrahi Hastanesi'nden Prof. Dr. Melih Us; bu hastaların ameliyatları hakkında önemli bilgiler verdi.

HİBRİT AMELİYAT

Son bir yıldaki en büyük yenilik nedir?
Teknolojik gelişmelerin; kalp cerrahisine yansıması sayesinde ülkemizde yaşam süresi arttı. Son bir yıldaki en önemli gelişme ise kalp hastalıklarının artık kader olmaması ve engellenebilmesi... Çünkü artık ailesinden birinde kalp hastalığı varsa; kişinin bu hastalığı genetik olarak taşıyıp taşımadığını tespit etmek mümkün.

Siz bir hastanıza "Yaşınız çok ileri sizi ameliyat etmem mümkün değil" der misiniz?
Ben hastaya olası tüm riskleri anlatıp kararı kendisinin vermesini isterim. Benim için yürüyen her hasta genç hastadır. 95 yaşında by-pass olan hastam da var. Karaciğer akciğer ve böbrek fonksiyonları normalse 100 yaşında bile ameliyat yapılabilir.

Ameliyat olamayacak kadar ağır durumda olan hastalara tıp niye çözüm bulamıyor?
Ben 1997'den beri bu tip hastalarda; kalp bulununcaya kadar onlara zaman kazandırmak amacıyla hibrit ameliyatlar yapıyorum.

Hibrit ameliyat nedir?

Hem stent hem de ameliyat için kalbin belli performansta olması gerekiyor. Eğer kalbin çalışma kabiliyeti yüzde 25'in altına iniyorsa; bu hastalar kalp nakline aday oluyor. Kalp vericilerinin sayısı az olduğu için de bu hastaların birçoğu nakil şansına erişemiyor. Bu tip durumlarda; hastaya zaman kazandırmak amacıyla çalışan kalpte by-pass işlemleri uygulamaktayım.

KALBİ KORUMAK

Bu ameliyatlar onların ne kadar süre sağlıklı yaşamalarını sağlıyor?
İlk hedef; kalbin performansını korumak ve kasılma kabiliyetini artırmak... Süre vermek mümkün değil ama en azından hastanın az miktarda da olsa nefes alabilmesinin sağlanması önemlidir.

Uyanık hastaya bypass yapılmasıyla ilgili ne düşünüyorsunuz peki?
Genelde uyanık hastada by-pass'lar tek damar için yapılır. Ben uyanık ameliyat yerine stenti tercih ederim.


20'DE KALP CHECK-UP'I

Kalp check-up'ı ne zaman yapılmalı?
20'li yaşlardan sonra başlamalı çünkü damar sertliği bu yaşlardan sonra başlıyor. Aile büyüklerinden herhangi birinde kalp rahatsızlığı varsa; 18-19 yaşına gelindiğinde check-up yapılmalı.

ÇALIŞAN KALBE BY-PASS AZ RİSKLİ

Çalışan kalbe by-pass yapılmasının avantajları var mı?
Tabii ki. Kalbi durdurmadığınız için vücut; hem kalbin hem de akciğerin işlemini yerine getirir. Böylece vücudu akciğer makinesine bağlanmak gerekmez ve makinenin vücuda vereceği zarar da engellenmiş olur. Ayrıca riskli vakalarda; kalp daha az zarar görür ve hastanın yaşam şansı artar. O nedenle daha avantajlı olduğunu söyleyebilirim.

Bu işlem her merkezde yapılabiliyor mu?
Bunun için tecrübeli cerrah ve ekip gerekiyor.

ARTIK AMELİYAT SONRASI KİŞİLİK DEĞİŞİMİ DAHA AZ!

Eskiden hastaların by-pass'tan sonra kişiliklerinin değiştiği söylenirdi. Sizce bu bir mit mi?
Yapılan çalışmalarda; kişilik değişikliğinin hastaların yüzde 25'inde görüldüğü tespit edilmiş. İlk üç ayda bu oran yüzde 10'a birinci yılın sonunda ise yüzde 1'e düşüyor. Aslında bu oran yüksek gibi görülse de bu tip kişilik değişiklikleri son yıllarda oldukça azaldı. Ameliyat ve yoğun bakım sürelerinin kısalması da bu oranı düşürdü. Örneğin 15 yıl önce ilk kalp cerrahisinin oturduğu yıllarda by-pass 6 saat sürüyordu. Şimdi 2.5 saatte tamamlanıyor. Bu Türkiye'deki cerrahların başarısının yanı sıra yetişmiş yardımcı ekiplerin de başarısı... Kişilik değişikliklerinde sadece ameliyatın mekanik travması değil hastaların hayatlarında bu tip ameliyatların bir dönüm noktası olması da etken. Kişi yaşıtları ile kendini karşılaştırdığında; sosyal hayatı ve yaşam koşullarındaki değişiklik nedeniyle psikolojik olarak zedeleniyor. Ama ameliyattan bir süre sonra bu travmayı atlatıyor.

Özgü®
11-28-2012, 02:13 AM
İyimserliğin kalp hastalığına yararı nedir?

İyimserlik kalp hastalığından koruyor

200'den fazla araştırmayı inceleyen bilim insanları iyimser kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma riskinin daha az olduğunu belirledi.

Harvard Üniversitesi'ne bağlı kamu sağlığı okulundan bilim insanları 200'den fazla araştırmayı inceleyerek iyimserlerde kalp hastalıkları ve inme riskinin yüzde 50 az olduğu sonucuna vardı.

Bilimciler mutlu olmanın yüksek tansiyon ve kolesterol gibi kalp hastalıkları ile inmeyi tetikleyebilen etkenleri azaltabileceğini vurguladı.

Dr. Julie Boehm ve ekibi araştırmanın kalp hastalıkları ve inme riski ile mutlu olmak arasında bağlantı olduğunu gösterdiğine ancak mutlu ya da iyimser olmanın kalp hastalıklarından koruduğuna dair kanıt olmadığına dikkati çekti.

Araştırmada ayrıca sağlık durumları incelenen iyimser kişilerin spor yaptığı ve dengeli beslendiği de ifade edildi.

Özgü®
11-28-2012, 02:14 AM
Kalp yetmezliği habercisi nefes darlığı

Nefes darlığı ile başlayan göğüs ağrıları ve günlük aktivitelerde zorlanma kalp yetmezliğinin ilk belirtileri olabilir.

Ülkemizde görülme sıklığının giderek arttığına dikkat çeken Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. İzzet Erdinler kalp yetmezliğini “Kalbin çevre dokuların ihtiyacını karşılamak için gerekli pompalama fonksiyonunu yapamaması” olarak tanımlıyor.

Kalp damar hastalığı kalp kapak hastalığı yüksek tansiyon ve kalp kası hastalıkları kalp yetersizliğine yol açıyor. Yorgunluk çarpıntı bacak veya karında şişme gibi şikâyetler yapabilen hastalık; öncelikle eforla sonrasında istirahatta nefes darlığına yol açıyor.

Doç. Dr. İzzet Erdinler erken tanı için yapılması gerekenleri şöyle özetliyor: “Kalp yetmezliğinin teşhisinde hastanın şikâyetlerinin değerlendirilmesi yapılan muayene elektrokardiyografi ve göğüs filmi önemli yer tutar. Koroner anjiografi kalp kateterizasyonu ve gerekirse kalp biyopsisi de önemlidir. Kalp yetersizliğinde bazen kalp içi iletide gecikmeler görülür. Elektrokardiyografi ileti gecikmelerini ortaya koyar.”

İLAÇLAR KALBİN POMPA FONKSİYONUNA YARDIMCI OLUR

Tedavide beslenme alışkanlıklarını düzenlemek kan basıncını azaltmek kilo vermek sigara ve alkolden kaçınmak hareketli yaşam önemli rol oynuyor. İlaç tedavisi hem kalbin pompa fonksiyonunu düzeltmeye yardımcı oluyor hem de kalp yetmezliği nedeniyle oluşan fazla sıvı yükünün azaltılmasına etki ediyor. Cihaz tedavileri ile kalp nakli de tedavi seçenekleri arasında yer alıyor.

PİLLER KALBİN PERFORMANSI ARTIRABİLİR

Kalp yetersizliğinde hastalığın gidişini belirleyen iki temel faktör olduğunu belirten Dr. Erdinler “İlki kalbin pompa fonksiyonun düzeltilmesi ikincisi kalp yetersizliği nedeniyle oluşan aritmilerin önlenmesidir. Cihaz tedavilerinden biri kalbin performansını arttırmak için kalp pili takılmasıdır. Kalp pilleri bu amaçla kalbin üç odacığına takılır. Amaç; kasılması azalmış ve gecikmiş kalp boşluğun kalp siklusuna uygun şekilde katılmasını sağlamak ve kalbin performansını artırmaktır. Kalp performansının artmasıyla hastanın şikâyetleri azalacak ve günlük yaşantısına sorunsuz şekilde devam etmesi sağlanacaktır” diyor.

ÖLÜMCÜL RİTİM BOZUKLUKLARININ TEDAVİSİNDE DE KULLANILIYOR

Üç odacıklı kalp pili takılan hastalarda yapılan uzun dönemli araştırmaların sonuçları hakkında da bilgi veren Erdinler şunları söylüyor:

“Hastaların pil takılma öncesine göre yaşam kalitelerinde artış olduğu nefes darlığı yorgunluk ve efor kapasitesinde düzelme olduğu görülmüştür. Objektif kanıtlar arasında; kalp boyutlarının küçüldüğü kalbin kasılma fonksiyonlarının düzeldiği kalp kapak bozukluklarının azaldığı kalbin gevşeme fonksiyonlarının toparlandığı görülmüştür. Yapılan araştırmalar; üç odacıklı kalp pillerinin kalp yetersizliğinin sadece gidişini düzeltmediğini; ayrıca hastalığa bağlı ölüm riskini de azalttığını göstermektedir. Belirtilmesi gerekli önemli noktalardan biri bu pillerin tüm kalp yetersizliği hastalarına takılamadığıdır. Uygun hasta seçimi; hastanın kalp yetersizliği durumuna elektrokardiyografi ve ekokardiyografik parametrelerin uygunluğuna göre yapılmaktadır. Üç odacıklı kalp pilleri sadece kalp kasılma fonksiyonunu değil; aynı zamanda bu pillere eklenen şok verme özelliği ile kalp yetersizliğine bağlı öldürücü aritmilerin tedavisinde de faydalıdır.”

Adalia
12-28-2013, 01:17 AM
Amin
Paylaşım için teşekkürler abi.

Türk_Che
12-28-2013, 01:59 AM
amin eline saglık usta

Zümrüt
09-29-2016, 10:42 AM
Bilgiler için teşekkür ediyorum

Avcı
01-14-2018, 05:18 PM
Hiç bir teknoloji , hiç bir ilaç ve hiç bir insan..
Allah'ın verdiği bize emanet ettiği şeyler kadar orjinal olamaz..

Ancak Allah'ın biz insanlara verdiği cüz'i kudretle bazı şeyler yapabiliyoruz..
Bu da onlardan biri...Teşekkürler Özgür ağabey. :gul2: