PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Russell Crowe (Russell Crowe Kimdir? - Russell Crowe Hakkında)


Painfully
07-29-2013, 07:21 PM
http://www.unlulerkervani.com/data/media/730/russell_crowe_8x10_20_may_07.jpg

Gerçek adı Russell Ira Crowe olan Russell Crowehttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif Wellingtonhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif North Islandhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif Yeni Zelanda'da 07.04.1964 yılında doğdu. Çocukluk dönemini Avusturalya'da set yardımcılığı yapan annesi ve babasının yanında setlerde geçiren Russellhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif daha küçük yaşlarda aktörlüğe adım atmıştı.

Hollywood sinemasının yeni Clark Gable olarak görülen Russel Crowehttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif bir Avustralya yapımı olan " Blood Oath " (1990) adlı filmle sinema dünyasına atıldığı tarihten itibaren 20'nin üzerinde filmde irili ufaklı roller aldı. Yeteneğinin gerçek anlamda keşfedilmesi ise 1997 yapımı " L. A. Confidential " filmiyle gerçekleşti. Gösterdiği performans ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar'ın sahibi olan Kim Basinger ile " American Beauty " (Amerikan Güzeli) ile 2000 yılının En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ını kazanan Kevin Spacey'nin yer aldığı filmde 1950'lerin polis teşkilatının kirli yüzünü anlatılıyordu. Filmdehttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif teşkilat içerisinde dönen entrikalara karşı mücadele eden dürüst polisi canlandıran Crowehttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif başarılı oyunculuğu ile filmi sırtlayanlar arasında gösterildi.

Karizmatik ve yoğun oyunculuğu ile çok farklı duyguları geniş bir perspektifte içten bir şekilde sunmayı başaran aktörhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif son yıllarda başarılı filmlere imza atarak kısa zamanda Hollywood yıldızlarının arasına girdi. Rol aldığı hareketli ve şiddet içerikli filmlerde kötü adamları canlandıran Crowehttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif özellikle masum ve sıcak bakışlarıyla karakterin insancıl doğasını yansıtabilmesi anlamında Sean Pennhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gifDaniel Day Lewis ve Edward Norton gibi yeteneklere benzetiliyor.


1992 yılında rol aldığı " Proof " filmiyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Avustralya Film Enstitüsü Ödülü'nün sahibi olan Russel Crowehttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif bir sonraki sene " Romper Stomper " ile aynı enstitüden bu sefer En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı. Sadist bir Nazi liderini canlandırdığı filmdeki olağanüstü performansı ile bir anda dikkatleri üzerinde toplayan aktörhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif 1994 yapımı " The Sum of Us " filminde utangaçhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif şirin bir homosexüel genci canlandırdı.

Sharon Stone'un yer aldığı " The Quick and the Dead " filmiyle Hollywood sinemasında adını duyurmaya başlayan Russel Crowehttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif 1995 yılında Denzel Washington ile başrollerini paylaştığı " Virtuosity " ile çıkışını sürdürdü.
Filmlerde canlandırdığı kötü adam tiplemelerinden çok da farklı bir karakteri olmadığını iddia eden aktörhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif özellikle kabahttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif uzlaşmaz ve soğuk tavırlarıyla beklenilenin aksine oldukça beğeni topluyor. Sert bir mizacı olduğunu her fırsatta dile getiren Russel Crowehttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif bu yönüyle oynadığı karakterleri canlandırmakta fazla zorlanmadığını vurguluyor.

Klasik Hollywood filmlerinde oynamak taraftarı olmadığını belirten oyuncuhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif özellikle deneyimli karakter oyuncuları ile çalışmaktan büyük zevk aldığını söylüyor. 1992 yılında Anthony Hopkins ile birlikte rol aldığı " The Efficiency Expert " bunlardan biri. Yetenekli aktörlerin yanı sıra güzel yıldızların yanında da oynama fırsatı bulan Crowehttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif Bridget Fonda ile " Rough Magic "http://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif Kim Basinger ile " L. A. Confidiential " ve Salma Hayek ile de " Breaking Up " gibi filmlerde yer aldı.

1999 yılındahttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif yönetmenliğini Michael Mann'in üstlendiği ve usta oyuncu Al Pacino ile başrolü paylaştığı " The Insider " (Köstebek)'daki idealist bilim adamı portresi ile kendini ispatladı. Filmdeki başarılı performansıyla En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterilen Crowehttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif çizdiği portre itibariyle Clark Gable'ın yanı sıra James Deanhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif Robert Mitchumhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif Marlon Brandohttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif Mickey Rourkehttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif Nick Nolte ve özellikle de Mel Gibson gibi farklı üslupları olan ünlü oyuncuların özgün yanlarını kendi bünyesinde barındırabilmesi ile dikkat çekti.
Crowehttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif aynı yılı içerisinde üç filmde birden yer aldı: Yönetmenliğini Ridley Scott'un yaptığı " Gladiator " ile " Yaşam Kanıtı " ( Proof of Life ) ve " Flora Plum ".

Bunlardan " Gladyatör " ile 2001 Oscar'larında " En İyi Erkek Oyuncu " dalında adayı olan Crowehttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif rakipleri Geoffrey Rushhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif Ed Harrishttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gifTom Hanks ve Javier Bardem'i geride bırakarak Oscar heykelciğinin sahibi oldu.

Ardından 2001 yılında çekilen " Akıl Oyunları " ( A Beautiful Mind ) geldi. Josh F. Nash'ın yaşam öyküsünden esinlenen filmhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif paranoid şizofreninin gelişim sürecini ve evrelerini göstererekhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif hastalığın görsel bir ifadesini sunmaktaydı. Jennifer Connelly ve Ed Harris ile kamera karşısına geçen Crowehttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif filmdeki John Nash rolüyle 2002 yılında da " En İyi Erkek Oyuncu " dalında Oscar adayı oldu.

Tüm Filmleri

* Eucalyptus (2006)
* Cinderella Man (2004)
* Master and Commander: The Far Side of the World (2003)
* Beautiful Mindhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif A (2001)
* Proof of Life (2000)
* Gladiator (2000)
* Insiderhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif The (1999)
* Mysteryhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif Alaska (1999)
* Breaking Up (1997)
* Heaven's Burning (1997)
* L.A. Confidential (1997)
* Rough Magic (1995)
* Virtuosity (1995)
* No Way Back (1995)
* Quick and the Deadhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif The (1995)
* Sum of Ushttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif The (1994)
* For the Moment (1993)
* Silver Brumbyhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif The (1993)
* Love in Limbo (1993)
* Romper Stomper (1992)
* Spotswood (1992)
* Hammers Over the Anvil (1991)
* Proof (1991)
* Crossinghttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif The (1990)