Go Back   SevgiForum.NET > TEKNOLOJİ > Bilgisayar Teknoloji İnternet Dünyası
      #1  
Alt 07.09.2019
noLde - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 19.04.2017
Üye No: 8579
Mesajlar: 204
Likes : 21
Karizma Puanı: 465
noLde isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Standart Yeni Bir Alan Adı (Domain) Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Domain alan bir kişi domaini birkaç sebepten dolayı almak istiyor olabilir. Domain üzerinde bir site kurmak ve çalışmak istiyor veya aldığı domaini daha üst bir fiyata satmak istiyor olabilir. Doğru domain seçimi yapmak ve satın almak ,karmaşık ve biraz da şans gerektiren bir iştir.
 • Domain seçmeden veya satın almadan önce dikkat edilmesi gereken sebepler vardır. Domainin belli bir değeri vardır ve bunun bir standardı yoktur. Bu değeri oluşturan kriterlerden bahsedelim.
 • Domain adı, ilgili konuya hitap ediyor mu?
 • Domain adı, herhangi bir trafiğe sahip mi daha önce tescil edilmiş mi?
 • Domain adı, endüstriyel olarak geçerli bir isim mi?
 • Domain adı, daha önce bir satış değerine sahip mi?
 • Domain adı, anlamlı bir uzantıya sahip mi?
 • Domain adı, marka adına uygun mu?
 • Domain adı, arama motorları tarafından tanınıyor mu, tanınıyorsa değeri nedir?
 • Domain adı, dil kurallarına uygun mu?
 • Domain adı, satış potansiyeline sahip mi?
Gelişim Değeri: Domain değeri gelişim aşamasında olan bir konu hakkında olması ile bağlantılıdır. Mesela gelişim içerisinde olan sektörler, kamuoyunca potansiyel sahibi olan sektörler ve kuruluşlar ile kişi adları.

Uzantı Değeri: .com uzantılı domainler diğer uzantılara göre daha değerli görünüyor. Bunda baş etken olarak arama motorlarının değerlendirmesi etkilidir ve arama motorları öncelik olarak .com uzantıya sonuç verir. Diğer uzantılar içinse şunu söyleyebiliriz. Alacağınız uzantı sitenizde yapacağınız iş ile ilişkili olsun. Sonuçta her uzantının kendine göre anlamı vardır. .com uzantısının bir diğer avantajı da uluslararası seviyede en çok tercih edilen uzantı olmasıdır.

Marka Değeri: Bir domainin marka olabilmesi, onun, söylemi kolay, akılda kalıcı, dil kurallarına uygun olmasına bağlıdır. Her ne kadar anlamsız olsa da bir çok domain markalaştırıldıktan sonra değerine değer katar ve isim de bunda önemli bir etkendir.

Aranma Değeri: Arama motorları web kullanıcılarının internette sörf yaparken en çok kullandığı yöntemdir. Arama motorları kendi içlerinde oluşturulan botlar sayesinde siteleri tarar ve içeriklerini sıralarlar. Bu progr*****ların çalışma mantığında içerikle birlikte domainin kalitesi ve son kullanıcının tercihleri etkendir ve bu yüzden domain adı arama motorlarında üst sıralara çıkmanız için çok önemlidir.

Dil Kuralları: Domainin değerinde arama motorlarındaki yeri önemlidir. Arama motorları domain isminde eksik ve yanlış karakter olmasını, kelimeler arasında çizgi gibi karakterler bulunmasını pek sevmez, bu yüzden dil kurallarına uygun bir isim seçilmesi önemlidir.

Trafik Değeri: Domain eğer aktif bir domainse kullanıcı istatistikleri, giriş çıkışları ve site trafiğindeki dalgalanma, domainin değerini etkiler.

Endüstriyel Varlığı: Domainin hedeflenen alanda geçerli bir isim olması önemlidir. Mesela eğitim sektörüyle ilgili bir domain de eğitim kelimesinin geçmesi o domainin değerini arttırır.

Domainin Öncesi: Domain daha önce kaç kere tescil edilmiş, edilmişse ne kadardan satılmış gibi etkenler domainin değerini etkiler ve bir referans görevi üstlenir.

Satış Hacmi: Domain alınıp belli bir süre sonra kullanılmadığı halde bile önemli bir satış hacmine sahip olabiliyorsa bu domainin değerini artan değer olarak etkiler.

Alıntı ile Cevapla
Alt 07.09.2019 #2
noLde - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
 
Üyelik tarihi: 19.04.2017
Yaş: 30
Mesajlar: 204
Mentioned: 1 Post(s)
Tagged: 1 Thread(s)
noLde is a glorious beacon of lightnoLde is a glorious beacon of lightnoLde is a glorious beacon of lightnoLde is a glorious beacon of lightnoLde is a glorious beacon of light
noLde
noLde - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Standart

Web dünyasına adım atarken daha yolun başında kendi ayağınıza kurşun sıkmayın ve iyi bir alan adı (domain) satın alın.

İster çok uluslu bir internet perakendecisi olun ister web dünyasında yeni çalışmaya başlayacak olan yalnız bir insan, yeni bir alan adı satın alırken dikkate alınması gereken birçok şey vardır.

Aşağıda sizlere alan adı alırken dikkat etmeniz gerekenleri anlattığım 11 maddelik bir liste hazırladım. Yukarıdaki saydıklarımdan biri veya bunların arasında bir yerlerde de olsanız işinize yarayacaktır. Bazıları bildiğiniz şeyler olsa da, ben her ayrıntıyı hatırlatmakta yarar vardır diyerek hepsini yazmakta bir sakınca görmedim.

İşte domain alırken göz önünde bulundurmanız gerekenler ve yapabilecekleriniz:
 • Anahtar Kelime Araştırması: alan adınız popüler ve odaklı kelimelerden oluşmalı. Alan adınızın ve ilgili URL’nin arama motoru görünürlüğüne yardım etmesini sağlamalısınız. Bunu sağlamak için Overture Keyword Selector, Google Suggest, WordTracker ve Keyword Discovery gibi araçlardan faydalanabilirsiniz.
 • Link Çekiciliği: Linkler sitenizin SEO’su için çok önemlidir. Ayrıca insanların adresinizi sadece yazacaklarını değil, aynı zamanda hatırlayacaklarını ve paylaşacaklarını da hesaba katmalısınız. Alan adınızın bloggerlar ve webmasterlar için bir cazibesi olmalı. Örneğin BilgisayarOyunlari.com’un link çekiciliği varken bilgisayaroyunlari-hileleri-ipuclari.com’un yoktur.
 • Alan Adı Uzantısı: Mümkün mertebe üst düzey alan adlarını seçmelisiniz. Uzantısı .com olan alan adları en önce tercih etmeniz gerekenler iken, .net ve .org da kötü tercihler sayılmayacaktır. Ama sitenizin adının daha profesyonel görünmesini istiyorsanız önceliği mutlaka .com uzantılı alan adlarına vermelisiniz. Alanadı.com, alanadı.biz ‘den çok daha iyi görünür. Dernek ya da kar amacı gütmeyen kuruluşlar için tercih edilen alan adları ise .org’dur.
 • Tirelerden Kaçınmak: Mümkünse alan adınızda kelimeleri ayıran tireler olmasın; web site adresiniz yalın olsun. Bol tire ile ayrılmış bir web site URL’si görüyorsanız (eniyi-falan-falan-falanı-ucuza-alin.com gibi; ki emin olun bu abartı değil!) %99 bu bir spam adresidir. Mutlaka kullanmanız gerekiyorsa, ve alan adınızın spam adreslerle ilişkilendirilmesini istemiyorsanız en fazla iki, tercihen sadece bir adet tire kullanın.
 • Kullanılmış URL’ler: Hala endekslenen bir şeylerin olup olmadığını öğrenmek için alan adının endeksleme seviyelerini kontrol edin. Bunun için sorgu işleçlerini (operatörleri) kullanabilirsiniz.
 • Site yaşı (kullanılmış URL ise): The Wayback Machine kullanarak alan adının geçmişini öğrenebilirsiniz. Alan adını arama satırına yazın ve daha önce pornografi, nefret veya başka türlü kötü amaçlı bir site ile ilgili olup olmadığına bakın. Eğer öyle olmuş ise bu alan adından vazgeçin.
 • Back Linkler (kullanılmış URL ise): Alan adına olumsuz bağlantılar verilmiş olup olmadığına bakın. Sorgu operatörlerini kullanarak bunu kontrol edebilirsiniz.
 • İlgililik: Alan adınızın işinizle ilgili olduğundan emin olun. Bir alan adını sırf kulağa hoş geliyor diye almayın. Onu işinizle doğrudan, odaklı anahtar kelime ilişkisi kurduğu için satın alın.
 • URL Uzunluğu: “İlgi”yle bağıntılı bir diğer konu da URL’nin uzunluğudur. Çok uzun ve detaylı bir isimden kaçınmalısınız. Subdomainleri (alt alan adları) kullanarak dilediğiniz kadar derinlere inebilir ve daha spesifik başlıklar kullanabilirsiniz; ama ana domain için bunu yapmayın. Daha kısa alan adları hatırlamak için de yazmak için de ziyaretçilerinize kolaylık sağlar.
 • Yasal Çatışma Potansiyeli: Hâlihazırdaki diğer ticari markalar ve telif hakları meselesine dikkat edin. Bir kitap mağazası için www.amazonbooks.com gibi bir adres almayın mesela! Bu isim sizin için uygun olabilir ama zaten var olan bir ticari kişilikle ilgili sıkıntıya düşebilirsiniz. Yasal açıdan olmasa bile sosyal açıdan bu durum sizi sıkıntıya sokacaktır. Almak istediğiniz alan adını arama motorlarında aratın; eğer karşınıza sorun olabilecekmiş gibi bazı sonuçlar çıkıyorsa, bu muhtemelen sorun olacak demektir!
 • Kelime Anlamlarına Dikkat: Son olarak ilginç bir ayrıntıya dikkatinizi çekmek isterim. Nadiren karşılaşılabilecek de olsa bir anlık dikkatsizlikle büyük bir garabete ve yanlış anlaşılmaya sebep olabilecek bir durum, çift anlamlı domainler.
Örneğin, pencere ve doğrama işleriyle ilgili bir web sitesi kurmak istiyor ve web adresinizin de kısa olmasını tercih ederek Pen İş .Com veya Güzel Pen İş .Com gibi bir alan adı seçiyorsunuz. Fakat dikkat!.. penis.com guzelpenis.com alan adlarını dilediğiniz kadar tirelerle ayırın ve pen-is.com olarak değiştirin, ortaya çıkan durumu fark ettiğiniz anda pişmanlık duyup yeniden bir alan adı almak zorunda kalacaksınızdır (?)..

Bu İngilizce’de daha sıklıkla karşılaşılan bir durumdur; psikoloji ile ilgili hizmet veren bir sitenin “terapist bulucu” manasında therapistfinder.com olarak seçtiği alan adı aynı zamanda The Rapist Finder (tecavüzcü bulucu) manasında da anlaşılmaktadır, ki berbat bir durum olduğunu söylemeye hacet yok herhalde..

Herkese web hayatında başarılar…

Not: Sizin de karşılaştığınız enteresan alan adları var mı? Paylaşırsanız beraber gülümseyebiliriz..
noLde isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07.09.2019 #3
Mavi Sakal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bir morg düşün
içinde sen içinde ben
 
Üyelik tarihi: 18.07.2019
Mesajlar: 538
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Mavi Sakal is a name known to allMavi Sakal is a name known to allMavi Sakal is a name known to allMavi Sakal is a name known to allMavi Sakal is a name known to allMavi Sakal is a name known to all
Mavi Sakal
Mavi Sakal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Standart

Iyi ve Fazdali bilgiler Yeni paylasilmis yani baya aktuel belkide bir iki sene daha bundan faydalanabiliriz. Tesekkürler @noLde
Mavi Sakal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07.09.2019 #4
Kenshi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

♥ нαғιz'ι ĸυr'αɴ ♥
 
Üyelik tarihi: 02.02.2013
Bulunduğu yer: Sessiz Esinti..
Yaş: 31
Mesajlar: 2.936
Mentioned: 15 Post(s)
Tagged: 4 Thread(s)
Kenshi is an unknown quantity at this pointKenshi is an unknown quantity at this pointKenshi is an unknown quantity at this pointKenshi is an unknown quantity at this pointKenshi is an unknown quantity at this pointKenshi is an unknown quantity at this pointKenshi is an unknown quantity at this pointKenshi is an unknown quantity at this pointKenshi is an unknown quantity at this pointKenshi is an unknown quantity at this pointKenshi is an unknown quantity at this point
Kenshi
Kenshi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Standart

Teşekkürler.
__________________
Kenshi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
alan adı domain, bedava domain veren siteler türkçe, boş domain, boş domain sorgulama, domain adı alma, domain alan adı, domain alma ücreti, domain almak için en iyi site, domain alımı, domain ara, domain arama


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Powered by vBulletin ® Version 3.8.11 .Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd
vBseo 3.6.1
Sevgiforum.com     hack forum     webmaster forumu     imagez.site    

 


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 22:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1