SevgiForum.NET

SevgiForum.NET (https://www.sevgiforum.net/index.php)
-   Evliyalar ve Islama Hizmet Edenler (https://www.sevgiforum.net/evliyalar-ve-islama-hizmet-edenler-82.html)
-   -   Râbia Adeviyye Biyografi (https://www.sevgiforum.net/evliyalar-ve-islama-hizmet-edenler-82/rabia-adeviyye-biyografi-8537.html)

Deko 24.12.2013 20:20

Râbia Adeviyye Biyografi
 
RÂBİA ADEVİYYE (713 - 801)
SevgiForum.Net

Tasavvuf tarihinin en büyük ka­dın erenlerindendir. Basra'da doğmuş ve orada ölmüştür. Çok yoksul bir ai­ledendir. Hayatının ilk yılları cariye olarak geçmiştir. Özgürlüğüne kavuş­tuktan sonra çile ve zühd dolu bir in­ziva hayatına çekilmiştir. Daha sağ­lığında kendisine çok büyük bir bağ­lılar topluluğu oluşmuştur. Onun nasihatini dinlemek, duasını almak is­teyenlerin meydana getirdiği kalaba­lık izdiham yaratacak boyutlara ulaş­mıştır. Şiirleri ve menkibeleri günü­müze kadar ulaşmıştır. Evliya tezki­relerinin hemen hepsinde adı yer al­mıştır. Hasan Basri, Süfyân-ı Sevrî, Şakik Belki gibi ünlüler çağdaşı ve kendisiyle görüş alış-verişinde bulu­nan ünlülerdendir.

Zümrüt 24.12.2013 20:25

Allahım razı olsun olsun.Hayatını baştan aşağı okumak istiyorum gönülden..

ALi 08.01.2020 23:06

Rabiatül Adeviyye Kimdir?

Mısır'da darbe karşıtlarının toplandığı Rabiatül Adeviyye meydanı direnişin sembolü oldu. Sonradan Rabia isminden mülhem "dört parmak" işareti de Mısır'ın sembolü haline geldi. Ancak son 2 aydır neredeyse her gün adını zikrettiğimiz Rabiatül Adeviyye'nin kim olduğunu bir çok kişi hala bilmiyor. İşte evliya menkıbelerinde geçtiği ve rivayet edildiği kadarıyla Rabiatül Adeviyye Hazretlerinin hayatı:

İLK KADIN EVLİYA

Tâbiînden ve hanım velîlerin büyüklerindendir. Doğum târihi bilinmemektedir. 752 (H. 135) yılında Kudüs civârında vefât etti.

Babası İsmâil'in üç kızı vardı. Bir tane daha doğunca adını Râbia (dördüncü) koydu. Babası çok fakir olduğundan Râbia doğduğu gece evde ihtiyaç olan şeylerden hiçbiri yoktu. Bu duruma annesi çok ağlayıp mahzûn oldu. Efendisine; "Filân komşuya gidip, bir mikdar kandil yağı isteyebilir misin?" dedi.(Rabiatul Adeviyye Kimdir?)

İlk ve en büyük kadın evliya Rabia'tül Adeviyye

Irak Basra’da öksüz ve yetim olarak büyüyen Rabia’tül Adeviyye ismiyle de bilinen Hz. Rabia, kadın evliyaların ilki ve en büyüğü olarak bilinir. Hayatı menkıbelerle, mucizelerle doludur. Türbesi Kudüs’tedir.

Basra’da büyüyen Hz. Rabia 135 tarihinde (Miladi 752) Kudüs’te vefat etmiştir. Daha çocukken anne ve babasını kaybeden Hz. Rabia, zalim biri tarafından ihtiyar bir adama para karşılığı köle olarak satılır. Bir gün Hz. Rabia’nın odasından ses geldiğini duyan efendisi Hz. Rabia’nın, Allah’a; ‘Ey Rabbim! Benim arzumun senin emrine uymak olduğunu biliyorsun. Elimden gelse, sana ibadetten bir an geri kalmam. Fakat ev sahibimin hizmetinde bulunduğum için sana gereği gibi ibadet edemiyorum’ diye yakardığını işitir.(İlk ve en buyuk kadın evliya Rabia'tul Adeviyye - GAZETE VATAN)

Rabia-i Adeviyye (ks) velî hanımlardan biridir. Basra’da büyüyüp, Kudüs’te 135 tarihinde (Miladi 752) vefat etmiştir. Rabia-i Adeviyye, Basra’da dindar bir babanın fakir çocuğu olarak doğmuş, baliğ olmadan vefat eden anne-babasından sonra da, fakirlik ve öksüzlük mihneti altında yalnız bir hayata mecbur kalmıştır.

Allah âdildir; bir yandan alırsa, diğer yandan verir. Bu yokluk ve mahrumiyet, kendini Allah’a veren Rabia’da mânevi duyguların inkişafına sebep olmuş; iç âlemine dönen Rabia, kısa zamanda günün, büyük velîlerinden Süfyân-ı Sevrî, Hasan-ı Basrî gibi zâtların da gıbta ve takdirlerine lâyık hâle gelmiştir.

Kulübeciğinin içinde serili bir hasır, köşesinde ise içi hurma yaprağı ile dolu bir minderciğinden ibaret ev döşemesi, onu hiçbir zaman üzmemiş, bilâkis huzur verip vecd almasına sebep olmuştur.(Hz. Rabia'nın başortusu kullanmadığı ve başı acık gezdiği iddia ediliyor, doğru mudur? | Sorularla İslamiyet)

ALi 08.01.2020 23:08

Alıntı:

Deko Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 39582)
(713 - 801

Bu dogum ve ölüm tarihi yanlis oluyor ve yukaridaki eklemis oldugum o yazilara görede. Sadece bunu söylemekle yetineyim biiznillah. Bu miladi tarih de hicri 95 ve 188 gibi oluyor ve oysa ki vakia olarak buna dair meshur sey var onun Seyh Hasan El-Basri´nin bir müridi oldugu ve Seyh Hasan El-Basri de 110 da hicride vefat etmistir. Yani 15 yasinda mi talebe oldu ve onun cariyeligi nerde kaliyor ve o genclik yillarindan önce gelmedigine görede ve iste bunda tarih yanlis olur.

Deko 12.01.2020 23:29

Alıntı:

ALI25 Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 280007)
Bu dogum ve ölüm tarihi yanlis oluyor ve yukaridaki eklemis oldugum o yazilara görede. Sadece bunu söylemekle yetineyim biiznillah. Bu miladi tarih de hicri 95 ve 188 gibi oluyor ve oysa ki vakia olarak buna dair meshur sey var onun Seyh Hasan El-Basri´nin bir müridi oldugu ve Seyh Hasan El-Basri de 110 da hicride vefat etmistir. Yani 15 yasinda mi talebe oldu ve onun cariyeligi nerde kaliyor ve o genclik yillarindan önce gelmedigine görede ve iste bunda tarih yanlis olur.


Düzeltme için teşekkür ederim ali bey.

ALi 13.01.2020 01:02

Alıntı:

Deko Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 280492)
Düzeltme için teşekkür ederim ali bey.

Rica ederim. Deko kardes var olup daim olman dilegiyle.


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 03:31.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1