SevgiForum.NET  
Go Back   SevgiForum.NET > İSLAM > İslami Bilgiler

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
      #1  
Alt 13.02.2015
halukgta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 26.02.2013
Üye No: 236
Mesajlar: 133
Likes : 0
Karizma Puanı: 1
halukgta isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Banned
Standart Ali İmran Suresi 187. Ayet Ve Allah a Verdiğimiz Söz.
Değerli din kardeşlerim. Bugünkü yazımın konusu, Ali İmran suresi 187. ayet olacaktır. Bu ayet aslında bizlere o kadar önemli uyarılar yapıyor ki, zerre kadar Kur’an dan nasibini alan ve düşünen, yaptığımız yanlışların farkına varacaktır. Gelin önce ayeti yazalım, daha sonrada ayet üzerinde birlikte düşünelim.


Ali İmran 187: Allah kendilerine kitap verilenlerden şöyle bir söz almıştı: “ONU İNSANLARA AÇIKLAYINIZ VE HİÇBİR ŞEY GİZLEMEYİNİZ.” Onlar ise bunu kulak ardı ettiler, onu küçük bir kazançla değiştirdiler. Yaptıkları alış veriş ne kadar kötüdür! (Bayraktar Bayraklı meali)


Allah Kur’an indirilmeden önceki, Ehli kitaptan bahsederek, onlardan bir söz aldıklarından bahsediyor Allah. İman ettiklerini söyleyen Ehli kitap, Allah ın gönderdiği kitaplara iman ettiğini ve O kitapta gördükleri her şeyi hurafe ve batıl karıştırmadan yaşayacaklarına söz vermişler. Kitabı duymayanlara duyuracaklarına, anlatacaklarına ve çok daha önemlisi kitaptan HİÇBİR ŞEYİ GİZLEMEYECEKLERİ KONUSUNDA, söz aldığından bahsediyor.


Peki, Ehli kitap sözünde durmuş muydu? Elbette durmadı ve Allah ın gönderdiği kitabı çevresine duyurmayı yaymayı bırakın, atalarından kendilerine ulaşan batıl, rivayet ve sanı bilgileri, Allah ın kitabının önüne geçirdiler. Daha da kötüsü atalarının batıl inançlarını yaşayabilmek için, Allah ın ayetlerini toplumdan gizlediler. Yani sözlerinde durmadılar. Yaradan da bu Ehli kitabın sözlerinde durmadıklarını, ALLAH IN AYETLERİNİ KULAK ARKASI ETTİKLERİNİ VE ALLAH IN GERÇEKLERİNİ, MADDİ ÇIKARLARLA DEĞİŞTİKLERİNİ SÖYLÜYOR.


Gelelim bizler bu ayetten nasıl bir ders almalıyız. Bu ayet bizi ilgilendirmiyor, bizden önceki ehli kitabı ilgilendiriyor diyemeyiz. Çünkü Allah verdiği örneklerle, bizlerinde aynı hataları tekrarlamamızı istemiyor.


Peki, bizler bu ayetten, kıssadan hisse alabildik mi? Hiç sanmıyorum dediğinizi duyar gibiyim. Gerçektende hiç ders almadık. Bizden önceki Ehli kitabın hatalarının, belki de daha fazlasını bizlerde günümüzde yapıyoruz.


Yaradan a bizlerde bir söz verdik, iman ederken ve dedik ki; Rabbimiz senin resulün aracılığıyla, bizlere gönderdiğin Kur’an a iman ettik. Ona asla batıl karıştırmayacağız. Yalnız Kur’an ın ipine sarılıp, yalnız Kur’an a iman edeceğiz. Çünkü sen bizleri yalnız Kur’an dan sorumlu tutacağına hükmettin. Senin kitabını, elimizden geldiğimizce ulaşmayanlara ulaştırıp, asla hiçbir ayetinin üstünü örtmeyeceğiz, gizlemeyeceğiz, görmezden gelmeyeceğiz. Bir kısmına inanıp bir kısmını inkâr etmeyeceğiz, onu maddi çıkarlarla değiştirmeyeceğiz, diye Rabbimize söz verdik. İman etmenin anlamı da budur zaten.


Ne dersiniz İslam toplu olarak, bu sözümüzü tutuyor muyuz? Tutuyor olsaydık, önce dinde sakın bölünmeyin diyen, Rabbimizin uyarısını dikkate alır bölünmezdik. İslam toplumları olarak bir birine düşman, birbirini öldürecek kadar diğerinden nefret eder olmazdık. Ne yazık ki bizler, Yaradan a verdiğimiz sözü tutamadık ve tutmamakta da ısrar ediyoruz. Bakın Allah ın kitabı hakkında neler söylüyoruz. Sizce bu sözleri söyleyen bizler, Allaha karşı sözünde duran bir toplumun inançlarımı?


—Kur’an da din ve iman adına özet bilgiler vardır, her konuda detay verilmemiştir dediler ve toplum olarak buna inandık.


—İslam ı doğru yaşamak istiyorsanız, fıkıh kitaplarına bakmalısınız diye topluma öğretildi. Bizlerde Kur’an ile bağımızı kestikleri için, şüphe duymadan kabul ettik.


—Kur’an ı anlayarak düşünerek öğrenmek yerine, doğruluğundan emin olamayacağımız, rivayet ve sanı bilgilerin olduğu, fıkıh kitaplarından İslam ı öğrendik ve onun sözleriyle yaşadık, yaşıyoruz.


—Atalarımızın inançlarının, tam tersine hükümleri Kur’an da gördüğümüzde, Kur’an ayetlerinin üstünü örtüp, görmezden gelip, atalarımızın inançlarını topluma anlattık ve yaşar olduk.


—Kur’an da geçen birçok ayetin, günümüzde hükmü olmadığını, nesih edildiğini yani hükmünün kalktığını söyledik. Böylece ayetlerin bir kısmına inanmadık, ya da gizledik. Çok daha kötüsü, ellerimizle yazdık, bunlarda Allah katındandır dedik. Böylece şirk batağına batarak, şeytanın yardakçısı olduk.


—Allah a verdiğimiz sözlerimizde durmadığımız içinde, tıpkı cahiliye devrinde olduğu gibi, toplum olarak birbirimize düşman olduk, huzursuzluk ve acı İslam toplumunun peşini bırakmaz oldu. Daha da kötüsü, diğer Ehli kitaba karşı, Allah ın dinini anlatamaz, savunamaz durumuna düştük.


—Allah ın ayetlerini sakladık, gizledik. Menfaatlerimizin, çıkarlarımızın ve atalarımızın inançlarını devam ettirebilmek adına.


Elbette bu yaptıklarımızın hesabını Yaradan a vereceğiz, veriyoruz da. Çünkü bizlerde Allah a karşı verdiğimiz sözümüzde duramadık. Yoldan saptık, Kur’an ı devre dışı bıraktık.


Rabbimiz ne olursun, bizlerin gönül gözlerindeki batılın örttüğü kara perdeyi kaldır. Kaldır ki Kur’an gerçeklerini görelim. Toplum olarak sana verdiğimiz sözü hatırlayalım. Toplumu Allah ile aldatan o rezil kullarına tokadını öyle yapıştır ki, toplum olarak işte ilahi adalet tecelli etti diye kendimize gelelim.


Biz ettik sen bizleri bağışla Rabbimiz. Sen yücesin bağışlayıcı sın.


Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK
Hak Yol Kuran

Alıntı ile Cevapla
14.02.2015
  #2
Bayan Üye
 

Profil Bilgileri    
Kayıt Tarihi: 30.09.2014
Üye No: 6538
Yaş: 62
Mesajlar: 41
Likes 0
Rep Puanı: 1
Etiketle: @meryem
Online-Ofline
meryem isimli Üye şimdilik offline konumundadırFikirlerinize katılmıyorum ve kabul etmiyorum. Belki sizin yakın çevrenizde böyleleri vardır. İstisnalar kaideyi bozmaz. Biz müslümanlar Kur2an okurken Rabbim ne demiş ve ne murad etmiş diyerek okuruz. Mütaala ederiz. Haramını haram, helalini de helal biliriz. Saptırıcıların saptırmasından uzak kalmak için de duamızı yaparız. Allah'ın izniyle kiabı eksik ve yanlış anlatmayız. Sizin gibi çarpıtmak isteyenlere de taviz vermeyiz. Ayeti, hadisi reddetmediğimiz gibi fıkhı da reddetmeyiz. Kendi mezhepsizliğinizi buraya yaymanıza da müsade etmeyiz.
  Alıntı ile Cevapla
14.02.2015
  #3

 
Qasem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Profil Bilgileri    
Kayıt Tarihi: 09.01.2015
Üye No: 6980
Yaş: 37
Mesajlar: 113
Likes 0
Rep Puanı: 1
Etiketle: @Qasem
Online-Ofline
Qasem isimli Üye şimdilik offline konumundadırAlıntı: meryem
Fikirlerinize katılmıyorum ve kabul etmiyorum. Belki sizin yakın çevrenizde böyleleri vardır. İstisnalar kaideyi bozmaz. Biz müslümanlar Kur2an okurken Rabbim ne demiş ve ne murad etmiş diyerek okuruz. Mütaala ederiz. Haramını haram, helalini de helal biliriz. Saptırıcıların saptırmasından uzak kalmak için de duamızı yaparız. Allah'ın izniyle kiabı eksik ve yanlış anlatmayız. Sizin gibi çarpıtmak isteyenlere de taviz vermeyiz. Ayeti, hadisi reddetmediğimiz gibi fıkhı da reddetmeyiz. Kendi mezhepsizliğinizi buraya yaymanıza da müsade etmeyiz.
Yukardaki yazıyı nasıl okudunuz, tahlil ederken hangi kritelere baş vurdunuz anlamış.değilim... Yazıya katılmaya bilirsiniz.... Yalnız zan altında bırakıcı cümlelerde.kullanamazssınız.... Hele itham hiç edemezssiniz... Mezhep takip edilen yol olduğuna göre, sizi' takip ettiğiniz yoluda takip etmek zorunda değil...

İsnad, zan ve ithamlarınızı iliştirdiğiniz bölümleri analiz edip deliller bağlamında bizi de aydınlatırmısınız....
  Alıntı ile Cevapla
14.02.2015
  #4
Bayan Üye
 

Profil Bilgileri    
Kayıt Tarihi: 30.09.2014
Üye No: 6538
Yaş: 62
Mesajlar: 41
Likes 0
Rep Puanı: 1
Etiketle: @meryem
Online-Ofline
meryem isimli Üye şimdilik offline konumundadırBu beyefendinin fikri yapısında sünneti ve islam fıkhının reddetmenim var olduğunu paylaşımlarında çok rahat görebilirsiniz. Bu beyefendinin çeşitli sitelerde bu minval üzerine olan paylaşımlarını biliyorum. Dikkatli okursanız zaten farkedeceksiniz.
  Alıntı ile Cevapla
14.02.2015
  #5

 
Qasem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Profil Bilgileri    
Kayıt Tarihi: 09.01.2015
Üye No: 6980
Yaş: 37
Mesajlar: 113
Likes 0
Rep Puanı: 1
Etiketle: @Qasem
Online-Ofline
Qasem isimli Üye şimdilik offline konumundadırBeni fikirlerinin tamamı ilgilendirmez....
Ben şuan cevap yazdığım konuya muhattabım ve bu konuyu analiz ederim.
Eğer yalnış varsa bunuda akli ve nakşi.dellirle çürütürüz. İtham etmez, zanda bulunmayız.
Bizim temel kaynağımız Kurandır, Sahih sünnet de bizi onu anlamamız için kanalize eder, ve söylemin eylemsellik boyutudur. Sahih sunnet kuran ile çelişmez... Hadis ve sunnet aynı şeyler değildir.... İslam fıkhı dediğiniz Alimlerin kuran sünnet hadis ve ickadan çıkardığı yada kendi ictihadları ile koydukları hükümler değilmidir.... Bağlayıcılığı yoktur....
  Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
187, ali, allah, ayet, söz, suresi, verdiğimiz, İmrÂn


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkPowered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
SevgiForum