SevgiForum  

SevgiForum > Etkinlik > Etkinlikler > Haftanın Konusu

Etiketlenen üyelerin listesi

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
01-11-2017
AsyA
Editör

AsyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Profil Bilgileri
Üye No: 3972
Konular: 593
Aldığı Beğeni: 1217
Rep Puanı: 136
Online / Ofline
AsyA isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alıntı: eRkam
Az ve öz: )
Geçen haftaki konuda pes etmiştik. Bu hafta şartları zorlamayı düşünmüyorum : ) Bu kadarsa bu kadardır.

Konuya ben okuduklarımı ekleyeyim inş. Ekleyeceklerim kesin bilgi değil yoruma açık cümlelerdir. Hepinizden yanlış gördüğünüz yerleri düzeltmenizi rica ediyorum.
01-11-2017
eRkam
Üye

eRkam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Profil Bilgileri
Üye No: 8339
Konular: 167
Aldığı Beğeni: 402
Rep Puanı: 20
Online / Ofline
eRkam isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alıntı: sıgınak
Haftanın Konusunda bu hafta Burçları konuşalım.

Burçlara inanıyor musunuz ?

Burcunuz ile uyumlumusunuz ?
İnsanları tanıma vasıtası olarak kullandığımız burçlar bize doğru bilgi verir mi?

Dost burç, düşman burç var mıdır?

Gazetelerdeki günlük fallara bakışımız ne olmalı?

Astroloji yıldız falı mıdır, yoksa bir gerçek ilim mi?

Burçların dinimizdeki yeri?

Burçlar kaderimizi etkiler mi?
sırayla konu başlığında yazmak isterdim ama konu başlıkları hepsi aynı kapıyı açıyor oda burç ..

Tevhid inancına göre kişiyi karakteriyle birlikte yaratan Allah’tır. Kişinin, sahip olduğu karakteri çerçevesinde terbiye edicisi de Allah’tır.

Allah kullarını doğrudan terbiye ettiği gibi, din göndererek kullarının irâdesine kapı açmak sûretiyle de terbiye eder.

İnsan davranışlarını sahip oldukları karakterler içinde eğiterek dizginleyen müessese dindir. Neticede kul, karakteri nasıl olursa olsun, terbiye edilmeye hazır bir potansiyel hüviyetindedir.

Oysa yıldız falcılığında doğum tarihine göre kişiye sabitlenen karakter, eğitilir olmaktan uzaktır. Kişiye doğum tarihine göre bir karakter biçeceksiniz ve onu bu biçilmiş karaktere göre yargılayacaksınız, ona buna göre davranacaksınız.

Meselâ, eğer müneccim (yıldız falcısı) hesabına göre kişiye çok alıngan olduğu söylenmişse, artık kişiye alıngan nazarıyla bakılacak, artık ona bu yaklaşımla davranılacaktır. Alıngan olmasının sebepleri araştırılmayacak. Kişi eğitime alınmayacak. Alıngan değilse bile, bu ithamla kişinin kendisini alıngan bilmesi gibi bir ucube ortaya çıkacaktır.

Oysa alınganlık belirli ölçülerde herkeste vardır. Eğer birisinde fazla miktarda alınganlık varsa da, bu, doğum tarihiyle ilgili bir olay olmadığı gibi, olumlu yaklaşımlarla ve eğitimle kişinin bu yanını düzeltmesi zor değildir. Oysa yıldız falcılığı anlayışında bu çabaya yer yoktur.

Bütün konu başlıklarını bi arada toplamaya çalıştım yorum alindidir, düşüncemi yansitmis..

Ben sizi Allah’ın kitabına ve Resulü’nün sünnetine çağırıyorum: Gerçekten sünnet öldürülmüş ve bidat diriltilmiştir.
Hz.Huseyin
01-11-2017
Benkimim

Benkimim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Profil Bilgileri
Üye No: 8194
Konular: 145
Aldığı Beğeni: 891
Rep Puanı: 267
Online / Ofline
Benkimim isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alıntı: AsyA
Neden öyle kalıyor. Aşık olmayanlar yıldızlara bakmasın mı.

Gece ve yıldızları hiç kimseye bırakmam : )
Bakmasın demiş miyim? canı isteyen baksın, sana ne bana ne
01-11-2017
AsyA
Editör

Profil Bilgileri
Online / Ofline

Alışılageldik yorumlardan olmayabilir. Yani benim yorumlarımın benzeri ama Haftanın Konularına yapılan yorumlardan farklı : )

Bir ara kişisel gelişim kitaplarına takılmıştım. Elime geçen her kitabı okuyordum. Sonra insanları tanıma yollarını anlatan kitaplar okumaya karar verdim. O zaman burçlarla ilgili kitap okursam insanları daha kolay tanıyabileceğimi düşünmeye başladım. Okuduğum bölümlerde 12 burç 12 de yükselen 144 farklı yapıda insanın olduğunu yazıyordu. Matematikte 2x2=4 misali anlamak çok kolay gibi geldi. Herşeyi ezberliyorduk. 144 insan karakterini ezberlemek zor olmamalıydı. O günden itibaren hep burçlarla ilgili kitaplar yazılar ne varsa herşeyi okudum.

Sonra burçların dini yönünün olup olmadığını düşünmeye başladım. İslami kaynaklarda burçlarla ilgili bilgi olup olmadığını araştırmaya başladım. Tabi hemen bilgiye ulaşılmıyor.

Bir süre sonra Ahmet Hulusi ile tanıştım. Nedendir bilmem yeni bir yazarla tanıştığımda tarzını beğenmişsem kitaplarının hepsini seri halinde okuyorum. Aradığım cümleleri Ahmet Hulusi nin kitaplarında bulmuştum.

Ahmet Hulusi (A'dan Z'ye Astroloji Nuran Tuncel) in kitabını tavsiye ediyordu. Hemen alıp okumaya başladım tabi. (Bende tavsiye ediyorum : ) )
01-11-2017
AsyA
Editör

Profil Bilgileri
Online / Ofline

Kitabın giriş kısmında burçlarla ilgili islami kaynaklarda geçen bilgileri almış. Yazdıkları çok mantıklı geldi.

Burçlar ilim olarak ilk önce Hz Adem as verilmiş. Sonrasında Şit as verilmiş. Şit as öldükten sonra insanlar yıldızlara tapmaya başlamışlar. Daha sonraki peygamberlere ilim olarak verilmesine rağmen insanlara açıklamasına izin verilmemiş. (Doğrudan kitaptan alıntı yapmayı isterdim ama kitabım bir arkadaşımda yapamıyorum.)

Tarih boyunca insanların sapma yolları aynı olmuş. Önce yıldızlara tapmaya başlamış. Sonra güneşe. Sonra diğer tanrılar eklenmiş.

Yada önce sevdikleri insanı unutmamak için onun resmini yapmışlar. Bir sonraki nesle resim yetmemiş küçük bir heykelini yapmışlar. Bir sonraki nesle buda yetmemiş heykel büyümüş. Ondan istekler farklılaşmış ve puta tapıcılık şeklinde devam etmiş. Tarih boyunca hep aynı şey aynı senaryo yaşanmış. Çünkü insanoğlunun yapısı hep aynı. İnsanoğlu değişmediği için sapma yollarıda değişmemiş.
01-11-2017
AsyA
Editör

Profil Bilgileri
Online / Ofline

Kitabın içerisinde islami kaynakların isimleride verilmiş. Mevlana nın kitaplarının içerisinde burçlarla ilgili bölümler olduğundan, @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] nın önceki yorumlarda bahsettiği Marifetname isimli kitaptan bahsetmiş.

Doğruyu söylemek gerekirse burçlarla ilgili en insaflı, en gerçekçi yorumları bu kitapta okudum. Dost burç, düşman burç diye bir şeyin olmadığını, çünkü bir burcun kendisine düşman olsa bile yükseleniyle uyumlu olabileceğini; 144 ayrı karakterle sınırlandırılamayacağını; Yükseleniyle burcun insanları %60 oranında etkileyebileceğini, geri kalan kısmın insanın genetiğinden gelen özellikler, yetiştiği çevre, aile ve aldığı eğitimle oluştuğunu ve benzeri cümleleri bu kitapta okudum.

Gazetelerde yada internet yoluyla insanlara açıklanan burç yorumlarının tamamen uydurma olduğunu; Burçlarla ilgili özelliklerin çok abartıldığını okudukça daha iyi anladım.

Okudukça bilinen burçlarla yükselenin yorum yapmak için yeterli olmadığını birde doğum anındaki ayın hangi burçta olduğununda yorumlamada gerekli olduğu öğrendim.

( @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] yorumlar kısa olsun okuyamıyorum yazmıştın. Senin için kısa tutuyorum : ) )
01-11-2017
AsyA
Editör

Profil Bilgileri
Online / Ofline

Marifetname isimli kitabıda aldım. Burçlarla ilgili bölümlere baktım. Sanıldığı kadar özel bilgiler yok. Yada benim aldığım çeviride yok. O kitaptan aklımda kalan bir kaç cümleyi sizinle paylaşayım.

Her insanın burcunun olduğu gibi, dünya üzerindeki kıtaların da burcunun olduğu yazıyor. Avrupa kıtasının burcunun ateş grubu olduğu bu sebeple saldırgan bir yapıya sahip oldukları yazıyordu. Tabi hemen Türkiye nin burcunu aradım : ) Türkiye ninde içinde buluduğu asya kıtasının burcu toprak grubuymuş.

En son Abdülaziz Debbağ ın Kitabül İbriz kitabındaki bir bölüm benim burçlara olan ilgimi tamamen bitirdi.

Kitapta Hoca Efendi diyorki,

İnsanlar 12 burca göre yorum yapıyorlar. Aslında etkileyen daha çok yıldız var. Sadece bu 12 yıldız değil. Yapılan tüm yorumlar yetersizdir.

(Hatırladığım kadarıyla yazdım. Kitabı başkasından alıp okumuştum. Basımı olmadığı için daha sonra fotokopisini çektirdim. Yorum yazmadan önce hatırladığım yerlere baktım ama bulamadım. İnş bulunca oradan alıntı yaparım.)
01-11-2017
eRkam
Üye

eRkam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Profil Bilgileri
Üye No: 8339
Konular: 167
Aldığı Beğeni: 402
Rep Puanı: 20
Online / Ofline
eRkam isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alıntı: sıgınak
Haklısın tabi ama ülkemizin %80 inançlı bir milletiz ama burçlara ve fallara göre hareket eden sayımız hiç de azımsanacak gibi değil..

Bırak ülke genelini forum içerisinde de günlük hayatımızda bu tür yorumları merak eden arkadaşlarımız var. Kaba tabiri ile.senin dediğin gibi ama astrolojiyi bir.ilim olarak da görebilirmiyiz ? Çünkü geçmişte Osmanlı zamanında da astroloji alanında bayağı yol alınmış.
Hacim demekki ülkenin %80 ni yanlış,çoğunluk bunlara göre hareket ediyorsa ve bu saçma sapan insanların Tevhid inancı ile zitlasiyorsa çoğunluk demek yanlış yolda..

kişinin karakter yapısını doğrudan Allah’a vermek gibi bir Tevhid inancı dururken; bu yapıyı Allah’ın elinden alıp yıldızların bir takım hareketleriyle ilişkilendirilecek biçimde doğum tarihlerine vermek, Tevhid inancıyla da, pozitif gerçeklerle de bağdaşmaz.

Netice olarak, eskiden “ilm-i nücum” olarak bilinen astronomi, bir ilimdir. Kur’ân’dan destek alır. Fakat, astronomi bilgilerini burçlara dayalı bir takım gaybî haberler üretmekte ve gelecek hesapları yapmakta kullanmanın, yani “astroloji” olarak bilinen falcılığın gerçekliği yoktur. Bu açıdan, Tevhîd inancı da böyle fiillere değer vermiyor.

Burclara yorum yapanlar kendi zanlarinin tahminlerinin yorumudur..
Ne islami dir nede insanidir.

Müslüman uyanık olmalı, bu dalla bu zamanda uğraşanlara bakın zaten dediğimi net göreceksiniz..

Insanların bi ara tapindiklarini karsimiza oylebi getirdiler ki her bir tanrı görüş ve davranışı farklı oldu ve bu 12 tanrı Hayat da insanların kişiliklerine yön verdi..

Tobe bismillah.

01-11-2017
Ayaz

Ayaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Profil Bilgileri
Üye No: 1258
Konular: 1573
Aldığı Beğeni: 2670
Rep Puanı: 493
Online / Ofline
Ayaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Kendimce düşünüyorum

Burçlar ve falların temelinde insanın geleceğe ilişkin kaygıları ve korkuları yatıyor.

Bu korkuları avutan falcılar köşeyi dönüyor biz yine züğürt

Falcıya hiç gitmedim o bana geldi şaka tabi bu tür şeylere inanmıyorum.

Yazgımızı yaşamak zorundayız...

01-11-2017
sıgınak
Banned

Profil Bilgileri
Üye No: 2860
Konular: 1075
Aldığı Beğeni: 926
Rep Puanı: 11
Online / Ofline
sıgınak isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alıntı: eRkam
Hacim demekki ülkenin %80 ni yanlış,çoğunluk bunlara göre hareket ediyorsa ve bu saçma sapan insanların Tevhid inancı ile zitlasiyorsa çoğunluk demek yanlış yolda..

kişinin karakter yapısını doğrudan Allah’a vermek gibi bir Tevhid inancı dururken; bu yapıyı Allah’ın elinden alıp yıldızların bir takım hareketleriyle ilişkilendirilecek biçimde doğum tarihlerine vermek, Tevhid inancıyla da, pozitif gerçeklerle de bağdaşmaz.

Netice olarak, eskiden “ilm-i nücum” olarak bilinen astronomi, bir ilimdir. Kur’ân’dan destek alır. Fakat, astronomi bilgilerini burçlara dayalı bir takım gaybî haberler üretmekte ve gelecek hesapları yapmakta kullanmanın, yani “astroloji” olarak bilinen falcılığın gerçekliği yoktur. Bu açıdan, Tevhîd inancı da böyle fiillere değer vermiyor.

Burclara yorum yapanlar kendi zanlarinin tahminlerinin yorumudur..
Ne islami dir nede insanidir.

Müslüman uyanık olmalı, bu dalla bu zamanda uğraşanlara bakın zaten dediğimi net göreceksiniz..

Insanların bi ara tapindiklarini karsimiza oylebi getirdiler ki her bir tanrı görüş ve davranışı farklı oldu ve bu 12 tanrı Hayat da insanların kişiliklerine yön verdi..

Tobe bismillah.

Hacım doğru söylüyorsun da Osmanlı zamanında yıldız falcılığı bir dönem çok aktif olarak kullanılmış ve döneminde bayağı fayda sağlanmıştı.

Tarih ve şahıslar net olarak aklımda değil.. Ama araştırmak lazım.
Tabi senin dediğin gibi temelini kurana dayandırılarak yapışan çalışmalardan bahsediyorum

Etiketler
astroloji, burçlar, haftanın, konusı

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Seçenekler