SevgiForum  

SevgiForum > EDEBİYAT > Hikaye & Masal

Etiketlenen üyelerin listesi

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 08-11-2017
ilayda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye No: 4
Konular: 126
Aldığı Beğeni : 47
Karizma Puanı: 1
ilayda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ilayda
Bayanlar Grubu
Standart Dört mum
DÖRT MUM

Dört mum yavaşça yanıyordu.
Ortam çok yumuşaktı ve konuştukları duyuluyordu:
İlki söyledi;
Ben Barışım .
- Artık kimse benim yanık kalmamı sağlamıyor,sanıyorum söneceğim .
Alevi hızla azaldı ve bütünüyle söndü.

İkincisi söyledi;
Ben İnancım:
- Neredeyse herkes benim artık gerekli olmadığımı düşünüyor o nedenle daha fazla yanık kalmama hiç gerek yok .
Konuşmayı bitirdiği zaman, bir rüzgar hafifçe esti ve onu söndürdü.
Üçüncü mum üzgünce sırası gelince konuştu ;

Ben Sevgiyim:
- Yanık kalmak için artık gücüm kalmadı. İnsanlar beni bir kenara bıraktı ve önemimi anlamadı. Kendilerine en yakın olanları bile sevmeyi unuttular . .

Ve hiç zaman yitirmeden söndü.
Ansızın bir çocuk odaya girer ve üç mumun yanmadığını görür.

- Neden yanmıyorsunuz sizin sonuna kadar yanmanız gerekir.
Bunu söyleyerek çocuk ağlamaya başlar.
Ardından dördüncü mum söyler ;
- Korkma ben hala yanıkken diğer mumları yeniden yakabiliriz.

BEN UMUDUM !
Parlayan gözlerle çocuk umut mumunu aldı ve diğer mumları tekrar yaktı!

08-12-2017
Pirizma
Banned

Profil Bilgileri
Üye No: 8639
Konular: 3
Aldığı Beğeni: 32
Rep Puanı: 1
Online / Ofline
Pirizma isimli Üye şimdilik offline konumundadır

insanı yaşatan ümitleridir.güneşi getiren saatler gibi....sözlü şarkı geldi bir an aklıma.

evet..Allah'ın rahmetinden umut kesmemek asl olandır diye dusunuyorum.Kackere sönmüş olsakta,günaha batmış olsakta,karanlık bir kuyuya düşmüş olsakta umudumuzu kesmeyelim çünkü; bizim herşeye gücü yeten cok merhametli,esirgeyen,koruyan,gözeten bir Rabbimiz var.Elbet esirgemez isiksiz kalmış dünyamızı aydinlatir.O göklerin ve yerin Nur'u Aziz ve Celil, İzzet ve İkram sahibi.Bizi bizden çok seven,bize bizden şah damarimizdan yakın Rabb'imiz.Sen yeterki yanmak iste,el aç,dua et,tövbe de ama sakın nefs ve seytana uyup nankörlük etme,kibirlenme,kotu yolda inat etme o zaman ebedi bir karanlığa gömülmek kacinilmaz sondur.Gazabin karanlığı.Atesin...
08-12-2017
Casseria
Üye

Casseria - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Profil Bilgileri
Üye No: 79
Konular: 1178
Aldığı Beğeni: 388
Rep Puanı: 10
Online / Ofline
Casseria isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alıntı: Pirizma

bizim herşeye gücü yeten cok merhametli,esirgeyen,koruyan,gözeten bir Rabbimiz var. ...
Esirgemek korumak merhamet etmek gözetmek kulağa hoş gelen kelimeler.
Bugün dünyanın hali ortada, şavaşların zirve yaptığı bir çağdayız.

Suriyede tüm evlatlarını kaybetmiş bir baba , filistinde evini yurdunu kaybetmiş bir anne, ırakta geleceğini ümitlerini sadece hayallere bağlayan bir çocuk. Acıları iliklerine kadar hisseden insanalardan bahsediyoruz... O her şeye gücü yeten merhamet eden koruyan gözeten nerde ?

█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█
www.sevgiforum.net/f50
█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█
08-12-2017
Pirizma
Banned

Profil Bilgileri
Online / Ofline

Alıntı: Casseria
Esirgemek korumak merhamet etmek gözetmek kulağa hoş gelen kelimeler.
Bugün dünyanın hali ortada, şavaşların zirve yaptığı bir çağdayız.

Suriyede tüm evlatlarını kaybetmiş bir baba , filistinde evini yurdunu kaybetmiş bir anne, ırakta geleceğini ümitlerini sadece hayallere bağlayan bir çocuk. Acıları iliklerine kadar hisseden insanalardan bahsediyoruz... O her şeye gücü yeten merhamet eden koruyan gözeten nerde ?
Kardeşim bu sorunun cevabı var.Ama cevabı anlaman için bilgin yeterli değil.Bilgin derken batini ve zahiri manada.Yoksa ki bu sorunun cevabını rasyonel olarak denklemlestiremezsin.Yani bu bir matematik problemi değil. Allah'ın kendi iradesi/karari/hükmü vardır.

Bunlar senin cevabı olmadığını sandığın sorular.Oysa hep bir hikmeti vardır.Allah hikmet ile iş yapmayı sever.Sirlar,perdeler koyar olaylar arasina.Hem böylece imtihan oluyor.Hem cennette gittiginde elbet bu verilen lütfun(cennetin) değerini daha iyi anlamış olman icin.

Yani burda yazmakla olacak iş değil. Daha cevaba geçmeden bile yazı uzadı.Ama kısaca bunlarada değinmem lazımdı ki cevap anlaşılır olsun.Ki mümkün olduğunca az yazmaya çalışıyorum yazı uzuyor.Bak kardeşim bilimsel bilgin ve güncel/kültürel bilgin yüksek lakin dini anlamda bilgilerin eksik sanırım.Bu saydıklarıni Hz.Eyyup a.s bir günde yasadi evlat/mal/sağlık/keder hepsi bir anda çöktü üzerine.Dusun ki o bir peygamber...Hz.Eyyuba bu dertler gelirken Allah neredeydi demekten farksiz dediğin.Lakin sonunda ne oldu biliyorsun.Eyyub sağlığına/malina/evladina/gençliğine kavustu.Allah'in rahmetine-lutfuna-sevgisine mazhar oldu.Bak daha cevaba bile gecemedim.Fakat önce bunları da bilmen gerek.

Sonra senin dediklerinin şu kavimin söylediklerinden ne farkı var?

Ya musa söyle Rabbine, O bizim yerimize savaşsın, o topraklardakini elbet O yener. - Daha doğrusu bizi uğraştırmasın- derler..

Sen Allah'ın bir neferi olduğunu unutuyorsun.Hiç Padişah önden savaşa gider mi ve Allah dilese elbet zulmü bitirir ama O hangimizin daha güzel amel işleyeceğini görmek istiyor sen o masumları korumasını Allah'tan bekliyorsun ama Allah seni o masumları korumak kollamak gözetmeni ve senin elinden cezalarını verdirmek istiyor.Sen diyorsun padişah nerde gitsin savaşsın.Allah sana diyor kulum zulme karsi dur sen aynisini...Ama işte can tatlı...nefs cenneti dünyada yaşamak mı istiyor!..

5/MÂİDE-24: Ya Musâ, dediler: Onlar orada bulundukça biz oraya ebedâ giremeyiz, haydi sen rabbınla git ikiniz harb edin biz işte burada otururuz

Günümüzde de müslümanların durumu bundan farksız değil bence.Neden Allah'ın indirdiği ile hükmetmedilerki ve neden yolda kalmışlara,masumlara,güçsüzlere,çocuklara,kimsesiz lere yardım etmedilerki hayır onlar kendi nefsilerini keyiflerini düşünmekteydiler,korkaktılar yakında görecekeler... bugün suriyede de dünyada da olanlar bundan farksız değil
Allah savaşsın diyorlar ve müslümanlar cihaddan kaçıyorlar aslında savaşanların da çoğuda kendi nefsleri için savaşıyor para/mal/kadın bilirsin işte...

Evet...bu soruya cevap verebilmek haddim değil ama senin için birşeyler yazmak hissiyatı duydum.Az da olsa faydası olur diye.Aklinda ki düşüncelere.Ki yazamadıklarım bundan daha çok. Allah'ın vereceği cevap ise tükenmez zaten.Biz aklimiz yettigi olcude hikmetini anlayabiliriz.Hatta anlamayiz anlamış gibi oluruz.Gercegi O daha iyi bildirecek ahiret günü.

Sonra,herkez ölür zaten.Ölum bir kere kendi icinde sir.Yani canin cikisi bakimindan.Sen bir kafiri cok rahat oldu sanarsin oysa gercekte ona Allah ne yasatti bilemezsin.Ya da bir bebegin olumu aciklidir bakan gozune gore ama cani bogaza geldiginde Allah ne yasatti bilemezsin.Hastalanmak gibi bu.Nasilki iyilesince şükredersin oyle...ayrica senin canının yolda yururken ezdiğin bir karıncanın canından daha tatlı değil ki.O karıncanın canida kendine tatlı ama ölüyor.Hemde hiç umursamiyoruz bile.O karınca mi küçük yoksa ki ölen bebek mi?Bak o minnacık hali ile ayagin altında ölüyor.Ve sen ezip patlatıyorsun onu.Sora bebekler diyorsun...Ölüm bu!Herkes ölecek bir şekilde.Sistem boyle.Allah böyle yaratmış.Niye öluyoruz diyemezsin ki.Alan da O,veren de O.Surda birazcık acı çeksen ne olur ki yani?Sanki sana ait olan birşey mi elinde ki.Sukretsene yaratmış.Geldin,gördün şimdi de gitme vakti.Misafirsin.Baban yeri değil bu dünya.Sana babandan daha yakın olan Rabbinin mülkü.Ve Rabbimiz kulum gel diyor.Nasil gitmezsin.Baban çağırdı mi kafa mı tutuyorsun?Kafa tutarsan ne yapar döver değil mi?baban.Adamlarina söyler döve dove götürürler yanina seni.

Enfal/ (50-51) Melekler, inkar edenlerin yüzlerine ve sırtlarına vurarak, 'Yakıcı azabı tadın, bu, kendi ellerinizle yaptığınızın karşılığıdır' diyerek canlarını alırken bir görseydin! Yoksa Allah kullara asla zulmetmez.

Allah kullarına zulmetmez ama bu azap etmeyeceği manasına gelmez.Uzun oldu ama umarım biraz da olsa açıklayıcı olmuştur kardeşim.Allah'in hikmetine bizim aklimiz yetmez.Yoksa ki bise bildiğimden yazmadım inan senin için dedim belki faydası olur hani kafandaki çıkmazlara. Şüphelere.Cunki seninle cennette olmak isterim.Kardesimsin sonuçta ve herşeyden önce Rabbimizin kulusun.

Konu Pirizma tarafından (08-12-2017 Saat 03:38 AM ) değiştirilmiştir.
08-17-2017
Casseria
Üye

Casseria - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Profil Bilgileri
Üye No: 79
Konular: 1178
Aldığı Beğeni: 388
Rep Puanı: 10
Online / Ofline
Casseria isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Bu yazdıklarını her harfine sen kendin inanıyorsan problem yok..
08-17-2017
Pirizma
Banned

Profil Bilgileri
Online / Ofline

Benim için problem yok da inanmıyorsan Allah'a senin için bayağı bir problem var...

Zumer/71: O küfredenler, bölük halinde cehenneme sürülür. Nihayet oraya geldikleri zaman kapıları açılır, bekçileri onlara: Size, içinizden Rabbinizin âyetlerini okuyan ve bugüne kavuşacağınızı ihtar eden peygamberler gelmedi mi? derler. «Evet geldi» derler ama, azap sözü kâfirlerin üzerine hak olmuştur.

Etiketler
dört, mum

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Seçenekler