SevgiForum.NET

SevgiForum.NET (https://www.sevgiforum.net/index.php)
-   Ülkeler ve Şehirler (https://www.sevgiforum.net/ulkeler-ve-sehirler-98.html)
-   -   Halep’in Büyüleyici Taş Mimarisi (https://www.sevgiforum.net/ulkeler-ve-sehirler-98/halep8217in-buyuleyici-tas-mimarisi-25.html)

JustWatch 28.10.2012 22:14

Halep’in Büyüleyici Taş Mimarisi
 
Ortadoğu’nun taş işçiliğinde önde gelen şehri Halep görenleri büyülüyor.
Türkiye’nin Suriye ile vize zorunluluğunu ortadan kaldırmasıhttp://www.forum.maviyesilege.com/im...lies/blank.gif son dönemde ticaret ile öne çıkan ülkenin turistik güzelliklerini tanıtmasında büyük bir katkı sağlayacak gibi. Burada en önemli föktör ise Orta Doğu’nun taş işçiliği konusunda önde gelen kenti olarak ün yapan Halep.
Halep’in taş ocaklarından çıkarılan ve sarı taş veya Halep taşı olarak bilinen taşlar ile yaratılan bina ve süslemeler kente büyüleyici bir görüntü kazandırıyor. Kentin ev ve kamu binalarında rastlanan süslemeler Halep’e taş ustalarının elinden çıkmış bir görüntü kazandırıyor.
Hem Batı hem de Doğu mimarisinin özelliklerini içeren Halep evlerihttp://www.forum.maviyesilege.com/im...lies/blank.gif Doğu’nun ana sembollerinden olan kubbeler ile antik Batı uygarlıklarının temel yapısı sütunlar dahil olmak üzere mimari de karma bir kültür görüntüsü ortaya koyuyor.
Sadece süslemelerde değilhttp://www.forum.maviyesilege.com/im...lies/blank.gif binaların inşa sürecinde de kullanılan Halep taşıhttp://www.forum.maviyesilege.com/im...lies/blank.gif Doğu’nun önde gelen motifleri hilalhttp://www.forum.maviyesilege.com/im...lies/blank.gif yıldızlarhttp://www.forum.maviyesilege.com/im...lies/blank.gif çiçekler kullanılarak binaların dış yapılarını ve balkonlarını örtüyor.
Taş işçiliğinin çok zor ve emek isteyen bir iş olduğunu belirten 22 yıllık taş ustası Ahmet Hindavihttp://www.forum.maviyesilege.com/im...lies/blank.gif özellikle Arap ev sahiplerinin dış süslemelerde kendi özel motiflerini istediklerini ve işlenen desenlerin duvarlara yerleştirildiğini söylüyor.
Hindavihttp://www.forum.maviyesilege.com/im...lies/blank.gif Halep’in mimarisi ile Arap ülkelerine kıyasla çok daha sade ve doğal olduğunuhttp://www.forum.maviyesilege.com/im...lies/blank.gif özellikle Kuveythttp://www.forum.maviyesilege.com/im...lies/blank.gif Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerden gelen siparişlerdehttp://www.forum.maviyesilege.com/im...lies/blank.gif dekoratif amaçlı üretilen taş duvar ve zemin süslemelerinde altın ve mermer gibi malzemelerin ağırlıklı olarak kullanıldığını belirtiyor.
Bir villa için binlerce parça taş
25 yıllık taş ustası Mustafa Halebî taş villa inşaatının çok pahalı olduğunu ve çoğunlukla Arap ülkelerinden gelen siparişler üzerine çalıştıklarını belirtiyor.

İstenen villanın birçok bölümünün Halep’teki taş işleme atölyelerinde hazırlandığını anlatan Halebîhttp://www.forum.maviyesilege.com/im...lies/blank.gif “Siparişi aldıktan sonra parçalar halinde hazırlıyoruz. 4 metre yüksekliğindeki bir sütunu 4 parça halinde hazırlayıp istenen desenihttp://www.forum.maviyesilege.com/im...lies/blank.gif süslemeyi yapıyoruz. Bütün parçalar hazırlandıktan sonra numaralandırılıyor ve sipariş verilen ülkede parçalar bir araya getiriliyor” dedi.
http://www.forum.maviyesilege.com/im.../wol_error.gifOrjinal Boyutunda Açmak İçin ( %1$sx%2$s ve %3$sKB ) Buraya Tıklayınhttp://www.mimdap.org/images/guncelh...ep/halep-9.jpg
Halebi villanın büyüklüğühttp://www.forum.maviyesilege.com/im...lies/blank.gif oda sayısı ve süslenmiş kısmın oranına görehttp://www.forum.maviyesilege.com/im...lies/blank.gif bir villa için binlerce parça hazırlandığını kaydediyor.
Ev içinde kullanılmak üzere koltukhttp://www.forum.maviyesilege.com/im...lies/blank.gif masahttp://www.forum.maviyesilege.com/im...lies/blank.gif fıskiyehttp://www.forum.maviyesilege.com/im...lies/blank.gif gömme dolaphttp://www.forum.maviyesilege.com/im...lies/blank.gif şömine gibi eşyalar da taştan hazırlanıyor ve süslemeleri el işçiliği ile yapılıyor. Halep’te orta düzeyde bir villanın inşaatı yaklaşık 500 bin dolara karşılık geliyor.


Episode 06.10.2019 00:54

Bunlardan eser kaldımı ki şimdi...

Azerin 15.11.2019 12:36

Alıntı:

Episode Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 264623)
Bunlardan eser kaldımı ki şimdi...

Bende aynısını diyecektim...


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 15:10.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1